12 Perdeli Gitar Mı 14 Perdeli Gitar Mı Daha İyidir?

Gitar çalmaya başladığınız zaman fark edeceksiniz ki karar vermeniz gereken pek çok şey vardır. Örneğin hangi gitar telini seçeceğiniz, hangi penayı ya da tuneri kullanacağınız gibi. Bir de bunların dışında tercih etmeniz gereken bir diğer şey alacağınız gitarın 12 perdeli mi 14 perdeli mi olacağıdır. 

Peki bu iki tür arasındaki farklar ve birbirine göre avantajları nedir? İşte bugünkü yazımızda sizler için 12 Perdeli Gitar Mı 14 Perdeli Gitar Mı Daha İyidir sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Hazır mısınız? O halde hadi başlayalım…

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Gitarda Perde Nedir? 

12 perdeli gitar mı 14 perdeli gitar mı sizin için daha avantajlı sorusuna geçmeden önce belki de perdenin tanımını yapmak gerekir. Bir perde, telli bir enstrümanın boynundaki yükseltilmiş kısımdır. Bir perde normalde enstrümanın boynunun tüm genişliğini uzatır ve boynu parçalı aralıklara böler. Bu nedenle 12 perdelik bir gitar, iki perdeyi kesen 14 perdelik bir gitardan daha kısa olacaktır. 

12 ve 14 Perdeli Gitarın Çıkış Noktası    

12 perdelik gitarın tarihine baktığımızda onun, çelik telli gitarın ilk günlerine kadar uzandığını görürüz. Fakat zamanla Banjo ve mandolin’in popülaritesi artmaya başladığında, 14 perdeli gitarlar yavaş yavaş 12 perdeli gitarların yerini aldı.

Bu, 1930’larda daha uzun boyunların daha şık olduğu zaman oldu. Daha sonra, birçok kişi 12 perdeli gitarı eski moda bir klasik olarak kabul etti. On iki perde standarttı! Ama bu eski günlerdi… 

12 ve 14 Perdeli Gitarın Farkları

Bu gitarlar arasında sadece iki perde farkı olmasına rağmen, his ve ses söz konusu olduğunda, enstrümanlar arasındaki farkı hemen hissedeceksiniz. Ses farkı, 14 perdeli gitarın boynunun konumu ses deliğinden daha uzak olduğu için oluşur. 12 perdeli gitarın köprü konumu daha yakındır. Köprü daha yakın olduğu için daha küçük gövdelere daha fazla destek verilir.

12 perdelik bir köprü, üstte daha esnek bir yere yerleştirilir ve aynı zamanda daha küçük bir kişiye daha fazla rahatlık sağlar. Bu nedenle, ses söz konusu olduğunda, bu normalde daha sıcak ve daha dolgun bir tonla sonuçlanır. Öte yandan, 14 perdeli gitar kesinlikle beklediğiniz gibi yüksek seslere çıkabilmektedir.

Hissetmek söz konusu olduğunda, bazı gitaristler 12 perdenin daha gevşek, daha özgür, daha yumuşak bir dokunuşa sahip olduğunu hissederler. Boyut gitarı daha esnek hale getirir. Bununla birlikte, 14 perdeli gitar çalmaya alışkın biri için, özellikle daha büyük bir vücut çerçevesine sahip bir kişiyseniz, 12 perdeli bir gitar ile kolayca kısıtlanmış ve sıkışık hissedebilirsiniz. Yedinci veya sekizinci perdeyi daha uzun bir kolla çalmaya çalıştığınızı hayal edin, dirseğinizi garip bir pozisyonda bulabilirsiniz.

Fakat tabi ki bu iki gitar türünün de birbirinden ayrılan en önemli özellikleri ses aralıkları ve boyutlarıdır. Bu iki gitar türünden birini seçmek durumunda kaldığınızda ilk yapmanız gereken şey her ikisini de denemek ve bu özellikler arasında bir seçim yapmaktır.