Bas Gitar Çalmak İçin Klasik Gitar Öğrenmeli Miyim?

Yeni başlayanlar olarak, herhangi bir enstrüman sizin için yepyeni olacak ve zorlu görünecek. Gitarla başlayıp bas öğrenmeye karar vermeniz gerçekten önemli değil. İlk önce bir enstrümanı öğrenirseniz ve ustalaşırsanız, ikinci enstrümanın nüanslarını her zaman daha sonra alabilirsiniz.

Fakat, özellikle piyasada bas çalmak için klasik gitar öğrenmenin zorunlu olduğuna dair bir algı vardır. Biz de bu nedenle bu yazımızda sizler için bas gitar çalmak için klasik gitar öğrenmeli miyim sorusuna cevap vermeye çalıştık.

Bas Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Bas Gitar Nedir?

Çoğu zaman, bas gitar adı verilen bir bas duyarsınız. Peki gerçekten bas bir gitar mı? Bas, gitar ailesinin bir parçası olsa da, iki enstrüman arasında bazı açık farklılıklar vardır.

“Bas gitar” terimi, daha küçük, yatay elektrik bas stilini orijinal ayakta çalınan formundan ayırt etmenin bir yolu olarak ortaya çıkmıştır. Birçok orkestra topluluğunda ve hatta bazı modern caz topluluklarında, büyük, patlayan, kontrbas yaygındı.

Basları elektriklendirmek, bu daha küçük versiyonun sesini yükseltmeye ve eski, kontrbas muadilinin heybetli sesini vermeye yardımcı oldu.

Modern bir elektrik bas ve gitar benzer görünse de, bu iki enstrümanın boyutları, tellerin sayısı ve kalınlığı ve her birinin bir grup içinde oynadığı rol gibi birbirinden farklı olmasının birçok yolu vardır.

Bas Gitar Çalmak İçin Klasik Gitar Öğrenmeli Miyim?

Başlangıçta gitar veya bas almanın daha kolay olup olmadığını merak etseniz de, özellikle öğrenmeye ve çalmaya başlamak için istekliyseniz, gerçek şu ki her ikisi de tutarlı bir uygulama gerektiriyor. Kendinizi en çok hangi enstrümana yakın hissediyorsanız ona bağlı kalın, pratik yapmaya ve öğrenmeye devam edin ve ilerleme göreceksiniz.

Tabi ki bir diğer yandan hangi enstrümanı çalacağınıza karar vermeye çalışıyorsanız, kafanız şu sorularla yüzüyor olabilir, “Bas, gitardan daha kolay mı?”, “Bastan önce gitar öğrenmeli miyim?” 

Dürüst olmak gerekirse, bu sorulara kolay cevaplar yok. Bas veya gitarı daha kolay bulup bulmamanız bir tercih meselesidir ve bir müzisyen olarak size daha kolay veya daha zor gelen şey değişkenlik gösterir. Her oyuncu benzersizdir ve bir dizi faktöre dayanarak karşılaştıkları kendi güçlü yönleri ve zorlukları vardır.

Bas Gitar Çalmanın Avantajları Nedir?

Başkalarıyla çalmaktan ve bir takımın parçası olarak işbirliği yapmaktan hoşlanıyorsanız, bas çalmak çeşitli nedenlerden dolayı size çekici gelebilir.

Birçok müzisyen gitarı almaya karar verirken, iyi bir basçı bulmak çoğu zaman zor olabilir çünkü piyasada çok fazla gitarist vardır. Amacınız bir gün bir gruba katılmaksa, bas çalmayı öğrenmek, bir basçıya ihtiyaç duyan müzisyenleri bulma şansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.