Delay Pedalları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gitar çalmaya başlayalı bir süre oldu ancak pedallar ile birlikte çalışmak konusunda yeniyseniz, o zaman geciktirmeyin. Çünkü büyük zamanı kaçırıyorsunuz. Muhtemelen bir delay pedalının yarattığı etkiyi daha önce duymuşsunuzdur, ancak tazelemeye ihtiyacınız varsa, Guns N’Roses’ın Welcome To The Jungle açılış riff’ine veya U2 tarafından çalınan hemen hemen her şeye göz atın! Delay pedalları hakkında bilmeniz gerekenler için ilk bakmanız gereken yerler buralardır çünkü.

Bir echo gibi, delay pedalları da bir sesi tekrar tekrar tekrarlamanıza izin verir. Yankılanma ve modülasyonun orijinal ses dokusunu aşamalı olarak çarpıtacağı echo pedallarından farklı olarak, delay pedalları, dilerseniz sonsuza dek, içinden geçirdiğiniz şeyi tam olarak tekrarlamanıza izin verecektir!

Bu nedenle çok efektif olarak kullanılabilen delay pedalları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? O halde başlayalım 

Tape Delay 

Dünyanın gördüğü ilk gecikme etkileri amaca yönelik icatlar değil, doğaçlama makaradan makaraya ses kayıt sistemleriydi. Gecikme süresi, kayıt ve oynatma kafaları arasındaki mesafeyi değiştirerek veya bant hızını artırarak veya yavaşlatarak ayarlanabilir hale getirmişlerdi. 

Bu eski cihazlar büyük, tıknaz ve birçok hareketli parçaya sahiptiler. Fakat bununla birlikte o zamandan üretilen tüm delay pedalları nda bant gecikmelerinin bilinen ayırt edici özellikleri haline geldi.

Analog Delay

Bant gecikmelerinin öngörülemeyen ve güvenilmez doğası, başka bir varyantın doğuşuna sebep oldu. Bu varyant analog delay pedalı olarak karşımıza çıktı.

Bu pedallar, depolanan analog sinyalleri bir kondansatör hattı boyunca hareket ettiren küçük bir çip olan yeni bir “kova tugayı” teknolojisine dayanıyordu. Sonuç, belirgin lo-fi özelliklerine sahip daha sıcak ve daha koyu tekrarlar üreten bir gecikmeydi. Birçok kişi tarafından çok beğenilen bir ses haline geldi analog delay pedalları. 

Erken analog delay sistemlerin sınırlamaları, bazen 300 ms kadar kısa olan kısa gecikme sürelerine çevrildi. Lojistik ve operasyonel açıdan bakıldığında, kesinlikle bir bant makinesinden ziyade bir analog makinenin taşınmasını ve bakımını tercih edersiniz. Bu gelişmiş güvenilirlik ve benzersiz tonaliteleri sayesinde, bugün bile ortak rotasyonda çok sayıda analog delay pedalın kullanılmasının en bilinen sebebidir.

Başsız Gitarların Artıları Nelerdir?

80’li yıllara girerken, bilgisayarlar ve mikroçipler ana akıma girdi ve dijital delay pedallar ciddi bir müzisyenin olmazsa olmaz öğesi haline geldi. Geçmiş gecikmelerin tüm sınırlamaları ve sakıncaları ortadan kalktı ve onun yerine sayısız nimet aldı. 

Dijital delay pedallar sonik olarak bozulmamış tekrarlar üretti ve tap tempo ve ters gecikme gibi bir dizi kullanışlı özellik ile övüldü. Tape ve Analog delay pedalları günlerinde duyulmamış olan daha uzun gecikme süreleri de bir şey haline geldi ve iki saniye işaretinden önemli ölçüde daha uzun gecikmeler üretti.