Doom Metal Müziğinin En Önemli 5 Temsilcisi

Gitar Kursu İzmir ailesi olarak bugün sizler için Doom Metal Müziğinin En Önemli 5 Temsilcisi konusunu ele alacağız.. Metal müzik uzun yıllardır toplumun büyük bir kesimine hitap eden türlerden biridir. Pek çok insan kendi karakterini ifade etmek, duygularını anlatmak ve bir şeylere sesini yükseltmek için Metal müziği kullanır. Kendi içinde farklı alt türlere ayrılan metal müziğin en sevilenlerinden biri de hiç kuşkusuz Doom Metal’dir. Peki doom metal müziğin en önemli 5 temsilcisi dediğimizde aklınıza hangi isimler geliyor?

Sizler için bu yazımızda doom metal müziği dünyaya sevdiren ve milyonlara hitap eden 5 başarılı temsilciden bahsedeceğiz.

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Doom Metal Müziğinin En Önemli 5 Temsilcisi

Black Sabbaht      

1968 Yılında kurulan Black Sabbath, kendisini hiçbir zaman bir doom metal grubu olarak tanımlamamıştır. Yine de, doom metal’in tarihi, Birmingham, İngiltere’den gelen bu işçi sınıfı dörtlüsüne kadar uzanmaktadır.

Gitarist Tony Iommi’nin ayarlanmış riffleri, basçı Geezer Butler’ın okült esintili sözleri ve solisti Ozzy Osbourne’un vokalleri gelecekteki doom metal grupları için tam bir kaynak görevi görmektedir.

Electric Wizard

Adını Black Sabbath şarkıları “Electric Funeral” ve “The Wizard” dan alan Electric Wizard, Amerikalı korku yazarı H.P. Lovecraft’ın büyücülük, okült ve romanları hakkında şarkı söyleyen bir İngiliz doom metal grubudur. 1993’te kurulduğundan beri dokuz stüdyo albümü kaydettiler.

The Obsessed

Doom metal’in bir başka erken Amerikan örneği olan Obsessed , Washington DC’nin Potomac, Maryland banliyösünde kuruldu. Kurucu ortak Scott “Wino” Weinrich daha sonra kendi grubu ve Los Angeles merkezli Saint Vitus arasında geçiş yaptı.

Pallbearer

Arkansas merkezli ve 2008 yılında kurulan Pallbearer, çağdaş doom metal geleneğinden geliyor. Forgotten Days (2020) gibi kayıtlar, Sabbath’tan ilham alan çekirdek doom metal sesine ek olarak prog, post-metal ve drone metalinin etkilerini göstermektedir.

Candlemass

Başlangıçta Nemesis adı altında sahne alan İsveçli bir doom metal grubu olan Candlemass, 1986’daki ilk albümleri Epicus Doomicus Metallicus ile tanınıyor.

Trouble

Aurora, Illinois’den gelen Trouble, doom metalin ilk büyük gruplarından bir diğeriydi. Grup, Black Sabbath ve 1970’lerin psychedelia’nın açık etkisini gösteriyor. 1980’lerin Metal Blade Records’taki bir dizi kaydı onları Amerika’nın heavy metal sahnesinin önemli bir parçası haline getirdi.