Elektro Gitar Telleri Nasıl Değiştirilir

Elektro gitar çalmayı öğrenmek, dahası bir grupla birlikte performanslar sergilemek pek çok öğrencinin hayalidir. Ancak bu hayal içinde var olması gereken bazı düşünülmemiş detaylar da vardır. Bugün o detaylardan en önemlilerinden biri olan elektro gitar telleri nasıl değiştirilir sorusuna cevap vereceğiz. 

İster amatör, ister profesyonel tüm gitaristler, tellerini değiştirmeyi öğrenmelidirler. Bu bazen pratik yaparken bazen de sahnede iki şarkı arasında hayat kurtarıcı bir şey olabilir. Eğer siz de elektro gitar tellerinizin nasıl değiştirileceğini merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin… 

Eminiz ki elektro gitar tellerinizi değiştirmek bugün olmasa da bir gün hayatınızı kurtarabilir…

Elektro Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Şimdi hazırsanız adım adım elektro gitar tellerinin nasıl değiştirileceğine bakalım. 

Tellerinizi Nasıl Sökeceğinize Karar Verin

Elektro gitar tellerini değiştirmenin ilk adımı tabi ki eski tellerinizi çıkarmaktır. Ancak bu konu yüzyıllardır süregelen bir tartışmadır. Telleri tek tek değiştirmek veya hepsini bir kerede kaldırmak daha mı iyi? Seçim nihayetinde sizin olsa da, her yöntemin kendi avantajları vardır. 

Telleri tek tek değiştirirseniz, tel gerginliğini kafes çubuk gerginliği ile dengede tutmak için kullanılan boyun gerginliğini aynı miktarda koruyacaksınız. Dinlenmeden önce tüm dizeleri çıkarmaya karar verirseniz, zamanla kir, yağ ve cilt parçacıklarını biriktiren klavyeyi temizleyebilir ve silebilirsiniz. Doğru veya yanlış bir değitirme yöntemi yoktur, sadece sizin için uygun olanı seçin.

Eski Tellerinizi Çıkarın

Elektro gitar tellerinizi hangi yöntemle çıkaracağına karar verdikten sonra artık sökme işlemine başlayabilirsiniz. 

Elektro gitar tellerinizin gerginliğini gevşetmek için peg sarıcıyı kullanın. Teli tamamen gevşettikten sonra, ayar mandalından gevşetin ve gitardan tamamen çıkarın. Teli pense ile kesmeyi ve bu şekilde çıkarmayı yararlı bulabilirsiniz.

Yöntem ne olursa olsun, telleri uygun şekilde attığınızdan emin olun, çünkü eski gitar telleri elinizi kesebilir veya bir elektrikli süpürgeye sıkışabilir. Yaralanmayı önlemek için, eski gitar tellerini gevşek bir şekilde sarın ve hemen çöpe atın. Bir sonraki adıma geçmeden önce, elektrogitarınızı nemli bir bezle temizlemek için bir dakikanızı ayırın. Ekstra boyun desteği için, bu adım boyunca gitar boyun desteği aracını kullanın. 

Yeni Tellerinizi Takın  

Eski elektro gitar tellerinizi söktükten sonra artık yeni tellerinizi yerlerine takabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için tam olarak sökme işlemini başa sarabilirsiniz. 

Tabi ki burada unutmamanız gereken şey doğru telleri kullanmaktır. Her teli kendi numarasına ya da notasına göre takmak tartışmasız bir zorunluluktur.

Tellerinizi Gerin  

Her teli kendi bölmesine taktıktan sonra artık eski gitarınız gibi gergin hale getirebilirsiniz. Bu işlemi bir aparat aracılığıyla yapabilir ya da ellerinizle telleri sarabilirsiniz. Bu sarma işleminde dikkat etmeniz gereken önemli şeylerden biri de tellerinizde fazlalık bırakmak gerekliliğidir. Her tel için birkaç santim fazlalık bırakmak hem hataları tolare etmenizi hem de ekstra sarım gerektiğinde kullanmanızı sağlar. Tellerinizi diğer tellere temas etmeyecek şekilde saat yönünde sarmak en kullanışlı yöntemlerden biridir. 

Tellerinizi Kilitleyin

Teller kıvrıldıktan sonra, telleri yerine kilitlemenin zamanı geldi demektir. Bunu yapmak için, dizenin ucunu alın ve ayar direğine beslenen dizenin yan tarafının altına çekin. İpin altına girdikten sonra, ucu tekrar üste getirin ve sıkıca çekin. Bu adım sırasında, temel olarak dizenin geri kalanının etrafında dizenin sonuna sahip bir döngü oluşturursunuz.

Kilitlendikten sonra, işaret parmağınızı ayar mandalına ulaşmadan yaklaşık 1-2 santim önce dizeye yerleştirin. Dizeyi basılı tutarken, ton kulakçığını yavaşça saat yönünün tersine çevirin ve dizenin PEG etrafında düzgün bir şekilde sarıldığından emin olun. Amaç gerginlik yaratmak olsa da, aşırı sıkmayın, çünkü bu tamamen yeni telinizin kopmasına neden olabilir.

Gitarınıza Son Ayarlarını Verin

Teli ayar mandalının etrafına başarıyla sardıktan sonra, fazla teli çıkarmak ve elektro gitarı ayarlamak için tel kesiciler kullanın. Kaymayı önlemek için yaklaşık bir santim kadar bir tel bırakın. Fazla teli hemen atın. Yeni gitar telleriniz açıldığında, gitarınızı sık sık ayarlayın. Teller gerginliğe alıştıkça, yavaş yavaş gerilir ve tonlarını kaybederler. Bu sadece ilk birkaç gün için ortaya çıkar ve sık ve düzenli ayarlarla önlenebilir.

Telleri değiştirmek ilk birkaç kez zor ve zaman alıcı bir süreç olsa da, sonunda günlük gitar bakımının basit bir parçası haline gelecektir.