Elektro Gitarda Flanger Efekti

Gitar Kursu İzmir ailesi olarak bugün sizler için Elektro Gitarda Flanger Efekti konusunu ele alacağız.. Elektro gitar çalmanın en keyifli yanlarından biri de hiç kuşkusuz gitar efektlerini ve pedallarını kullanmaktır. Bu efektler ve pedallarla hem çalma tekniğinizi geliştirebilir hem de bir gitardan beklenen sesin çok daha fazlasına sahip olabilirsiniz. Peki efektler arasında en ilgi çekici olanlardan biri olan elektro gitarda flanger efekti nasıl kullanılır, flanger pedalları ne işe yarar hiç merak ettiniz mi?

Eğer cevabınız evet ise bu yazımız tam size göre. Çünkü bu yazımızda hem elektro gitarda flanger efektine değinecek hem de bir diğer yandan bu efekti kullanmak için sahip olabileceğiniz en iyi pedallara göz atacağız. Siz de elektro gitar çalarken flanger efektini en iyi şekilde kullanmayı hayal ediyorsanız okumaya devam edin.

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime geçip randevu alabilirsiniz..

Elektro Gitarda Flanger Efekti

Flanger Efekti Nasıl Çalışır  

Bir flanger, iki özdeş ses sinyalini birbirine karıştırarak çalışır ve sinyallerden biri biraz daha yavaş bir hızda çalar. Bu, iki kaset kaydının aynı anda çalınmasının etkisini yaratır, ancak bir kaset çalar diğerinden biraz daha yavaş ilerler.

Oynatma hızlarından biri daha yavaş olduğu için, iki “kayıt” arasındaki mesafe artmaya devam edecek ve bu da dönen bir fan kanadına veya hatta bir jet motoruna benzer bir çarpma etkisi yaratabilir.

Kasete işlenen ilk flanger efektleri gitarist ve mühendis Les Paul tarafından yapıldı. Gibson ve Epiphone tarafından üretilen adaşı gitarıyla kitleler tarafından bilinmesine rağmen, Paul kayıt teknolojisindeki gelişmeleriyle eşit olarak kabul edildi. 1930’lar, 40’lar ve 50’ler boyunca Paul, birbirleriyle faz dışı iki ses oluşturmak için değişken hızlı plak çalarlarla deneyler yaptı.

En İyi Flanger Pedalları

Günümüz gitaristleri tipik olarak bir pedal pedalıyla bir flanger efekti elde ederler. Efekti nasıl çevirdiğinize bağlı olarak, çok ince veya bir jet motorunun durmadan çalması gibi oldukça yaygın olabilir.

Boss BF-3 stompbox efektlerinde sıklıkla olduğu gibi, Boss bir endüstri kriteri olarak kabul edilir. Bu tanıdık mor pedal, çözünürlük, manuel, derinlik ve hız için kontroller içerir ve pedal, bu parametreleri çalıştırabileceğiniz çeşitli flanger modları sunar.

MXR EVH117, Eddie Van Halen hem flanger hem de faz efektleriyle tanınır ve bu MXR pedalı tonlarını çoğaltmak için tasarlanmıştır. Boss’dan biraz daha geniş olan EVH117, manuel, genişlik, hız ve rejenerasyon için kontroller içerir. Ayrıca “EVH” moduna geçmek için özel bir düğme vardır.

Boss classic’e saygı ile mora boyanan TC Electronic Vortex, TonePrint teknolojisi ile öne çıkıyor. Bu, üretici ile birlikte çalışan en iyi gitaristler tarafından tasarlanan pedala önemli özel ayarlar yapmanızı sağlıyor.