Elektro Gitarınızın Tonunu Geliştirmek İçin İpuçları

Elektro gitar çalmaya başlayan her gitarist gitarından mükemmel bir ton almayı arzular. Hatta, bazı gitaristler tüm hayatlarını bunun peşinden koşarak geçirirler. 

Mükemmel bir ton bulmak imkansız gibi görünse de, gitarınızın tonunu şu anda olduğundan daha iyi hale getirmek için yapabileceğiniz birçok şey var. Yepyeni bir gitar için müzik mağazasına gitmeden önce, bu listedeki basit, etkili ve uygun fiyatlı güncellemelerden bazılarını düşünebilirsiniz.

Seslerini geliştirmek isteyen bir gitaristseniz, profesyonellerden bazı ipuçları için hazırladığımız bu yazıyı okumaya devam edin.

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın.. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alın..

Doğru Ton İçin Doğru Teller

İster elektro, ister akustik isterseniz de klasik gitar çalın, gitar çalan her müzisyen tellerini düzenli olarak değiştirmek zorunda olduğunu bilir.

Telleri düzenli olarak değiştirmeye alışkınsanız ve gitarınızın tonunu daha da geliştirmeye hazırsanız, çalma tarzınıza en uygun telleri satın almayı düşünün. Teller, belirli türler için ayrılmış bazı farklılıklara sahiplerdir. 

Bir caz gitaristiyseniz, flatwound veya half-rounds ile tonunu var ederken, rock ve country müzisyenleri yuvarlak sargılı tellerden yararlanabilir. Birçok gitarist, yeni bir tel türünü deneyerek yeni bir sesi çok düşük bir maliyetle test etmenin ne kadar kolay olduğunu tahmin bile etmiyor oysa bu yeni bir tona sahip olmanın en uygun yollarından biridir. .

Doğru Tonlama Yapmaya Dikkat Edin

Elektrogitar çalarken tonlar pek çok değişkene bağlı olarak kaymaya başlarlar. Bu bazen odadaki nem değişikliği bazen uzun bir çalışma ya da şarkının bir yerinde yaptığınız hammer-on ya da bent tekniğinden dolayı olabilir. 

Bu nedenle gitarınızın hem akortunu hem de tonlarını düzenli aralıklarla kontrol etmek ve aynı noktada kalmalarını sağlamak sizin için doğru tonu yakaladıktan sonra bile dikkat etmeniz gereken bir şeydir. 

Manyetiklerinizi Özelleştirin

Manyetiklerin ne olduğunu bilmiyorsanız öncelikle size manyetiklerin ne olduğundan kısaca bahsedelim. Gitar manyetikleri gitarınızın titreşimlerini bir hoparlörden ses üretmek için güçlendirilmiş bir elektrik sinyaline dönüştüren bir cihazdır.

Pek çok gitarist tellerini manyetiklerin ya daha yakınına ya da daha uzağına ayarlarlar.  Bu ayarlamalarla gitarın tonunda belirgin değişiklikler sağlarlar. Fakat bu değişikliklerde doğru tonu bulmak biraz zaman alabilir, bu yüzden sabırlı olun ve farklı varyasyonları test etmeye devam edin. Manyetiklerinizin yüksekliği ile oynayın ve ne kadar keskin bir şekilde ayarlanmasının gitarınızın tonunu değiştirebileceğini fark edin.

Kaliteli Kablolar Kullanın 

Kablo seçmek, en deneyimli gitaristler için bile korkutucu olabilir. Tüm stiller ve fiyatlar kafa karıştırıcı olabilir ve yeni bir müzisyenin “Bu sadece bir kablo, gerçekten bir fark yaratıyor mu?” sorusunu sıkça duyarsınız.

Basitçe söylemek gerekirse, kablo seçimi gerçekten gitar tonunda önemlibir fark yaratır. İyi tasarlanmış bir kablo, tonunuz için harikalar yaratabilir. Ve iyi Kablolar her zaman daha pahalı olanlar değildir.

Genel olarak, daha uzun kablo, daha yüksek fiyatlıdır ancak bir diğer yandan dezavantajları da vardır. Bu nedenle, yalnızca ihtiyacınız olduğu kadar uzun bir kablo kullanın… Ekstra uzun kablolar, özellikle uzunluğundan yararlanmıyorsanız, sesinizi karıştırabilir.