Elektronik Rock Müzik Nedir

Gitar Kursu İzmir ailesi olarak bugün sizler için Elektronik Rock Müzik Nedir konusunu ele alacağız.. Teknolojinin gelişimi hiç kuşkusuz hayatın pek çok aşamasını etkilediği gibi müzik sektörünü de köklü bir şekilde etkilemiştir. Bu değişim yüzyıllarca klasik enstrümanlar ve bireysel yeteneklerle çalınan müziği daha fazla teknolojiye, kodlara ve yazılımlara bırakmıştır. Elektronik rock da, klasik rock müziğin teknolojinin etkileriyle mutasyon geçirdiği türüdür. Peki elektronik rock müzik nedir diye hiç merak ettiniz mi?  

Eğer cevabınız evet ise bu yazımız tam size göre, çünkü bu yazımızda sizler için elektronik rock müzik nedir sorusuna kısaca cevap verecek ve sizin için bu türün belirleyici özelliklerini paylaşacağız. 

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Elektronik Rock Müzik Nedir

Elektronik Rock Nedir     

Elektronik rock müziği, gitar, bas, davul ve vokal gibi geleneksel rock enstrümanlarını sentezleyiciler, samplerslar ve davul makineleri gibi elektronik enstrümanlarla birleştiren popüler bir müzik türüdür. Elektro rock olarak da bilinen tür köklerini 1960’ların sonlarına kadar izler, ancak onlarca yıl boyunca psychedelic rock, endüstriyel rock, yeni dalga, ağır metal, synthpop, electronica ve EDM türlerini kapsayacak şekilde gelişimine devam eder.

Elektronik rock hareketi, Depeche Mode, Nine Inch Nails, Linkin Park, Moby, Radiohead gibi müzik gruplarını içeriyordu. Diğer elektronik rock grupları ana akım izleyiciler tarafından daha az bilinmesine rağmen alternatif rock sahnesinde gelişti. Bu tür gruplar arasında LCD Soundsystem, Ratatat, Innerpartysystem, Starset ve Celldweller bulunur.

Elektronik Rock’ın Alt Türleri

Müzik eleştirmenleri, elektronik rock’ın merkezi etrafında bir dizi alt türü gruplandırdı. Bu alt türlerden ilki ise hiç kuşkusuz New rave idi. New rave, elektronik müzik övgülerinin patlayan ritimlerini ve uyuşturucu kültürünü 1980’lerin sonlarında İngiltere’nin Manchester sahnesinden gelen rock müziğiyle birleştiren büyük ölçüde İngiliz müzik ekolüdür.

Bir diğer tür alt tür ise endüstriyel rock türüdür. Endüstriyel rock, punk rock ve heavy metalin doygun elektro gitarlarını kulüp müziğinin darbeli davul makineleriyle birleştirir. Nine Inch Nails ve Ministry endüstriyel rock devleri olmaya devam eden iki başarılı örnektir.

Bu türlerin yanında bir diğer alt tür ise Synthpop türüdür. Duran Duran, Depeche Mode, Tears for Fears, Eurhythmics, Thompson Twins ve New Order dahil olmak üzere 1980’lerin ana akım pop gruplarının çoğu bugün synthpop grupları olarak hatırlanıyor. Bu gruplar hem 1960’ların sonlarındaki pop müzikten hem de 1980’lerin teknoloji özelliklerinden ilham alarak parçalarını ortaya koyan gruplar olarak karşımıza çıkıyor.

Electroclash müziği synthpop ile birçok özelliği paylaşır, ancak pop-rock perspektifinden ziyade tekno ve elektronik bir bakış açısına yol açar.

Fischerspooner, I-F ve Miss Kittin & Hacker, 2000’li yılların başında electroclash’in sesini şekillendirmeye yardımcı oldu. 

Son alt tür olarak ise karşımıza Post-rock çıkıyor. Post-rock, caz, elektronik müzik ve avangarddan daha fazla ilham alan bir ses için blues tabanlı melodilerden ve ortak vuruşlardan kaçınan bir indie rock alt türüdür. Birçok post-rock grubu, vokalist olmadan tamamen enstrümantal müzik çalar.