En İyi Bas Gitar Markaları

Bas gitar çalmak ilk bakışta çoğu insan için kolay görünse de müziğin içine girdikçe ne kadar değerli ve pratik gerektiren bir enstrüman olduğunu anlamak çok daha kolaylaşır. Müzik tarihi boyunca pek çok iyi bas gitaristin grubunu yükselttiği, onlara değer kattığı da bir yandan bilinmektedir. 

Bu nedenle bugünkü yazımızı müziğin saklı değeri olan bas gitarlara ayırmak istedik… Eğer siz de dünyanın en iyi bas gitar markalarını ve onlarla harikalar yaratan gitaristleri merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Bas Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Fender

Bas gitar dünyasının en ikonik markalarından biri hiç kuşkusuz Fender’dir. Özellikle Caz bas ve Perküsyon bas müzik dünyasında ikoniktir olan iki değerli modelidir. Onlar kadar popüler olmasa da Mustang bas da pek çok ünlü müzisyenin tercihi olmuştur.

J-bas ve P-bas arasındaki fark, somunun boyun genişliğinde, gövde biçiminde ve pikaplarda yatmaktadır. P-bas, daha düşük bir hırıltıya sahiptir. J bas daha orta menzilli hırıltı ile daha parlak bir tona sahiptir. İkisi arasında karar veremiyorsanız, Duff Mckagan’ın imza modeli iyi bir seçimdir. Hem jazz bass ve precision bass manyetikler bu model üzerinde bir aradadır.

Yıllar boyunca Fender Bas çalan önemli önemli isimlerin arasında Flea, Sting, John Paul Jones, Roger Waters, Duff McKagan, Mike Dirnt ve Nate Mendel yer almaktadır.

İbanez

Bir başka büyük bas yapımcısı Ibanez’dir. On yıllardır iyi baslar üreten İbanez, her seride farklı modellere sahip 10 farklı seriye sahiptir.

Tüm serilerden SR en popüler olanıdır. Rahat oturumlar için kucağınızda güzel bir şekilde oturan benzersiz bir vücut şekline sahiptirler. Ibanez baslarındaki yüzeyler benzersizdir ve büyük detaylara sahip odunsu bir görünüme sahiptir. Ibanez baslarının en göze çarpan özelliği ton yetenekleridir. Ibanez’in baslarına koyduğu manyetiklerle birçok stili çalabilirsiniz.

Ernie Ball Music Man

Başka bir yüksek kaliteli bas markası Ernie Ball tarafından Music Man’dir. En popüler model Stingray’dır. Red Hot Chili Peppers kariyerinin büyük bir kısmında bu gitarı kullanmıştır. Bu baslar çeşitli tonlarda arama yapmanıza izin vermek için 18 voltluk bir pream ve 3 bant ekolayzır özelliğine sahiptirler.

Tabi ki yüksek kalite ile yüksek fiyatı da birlikte getirmektedir. Music Man baslarının çoğu yaklaşık 2000 $ bandında satılmaktadır. Bu nedenle özellikle bas gitar çalmaya yeni başlayanların yalnızca hayallerini süslemektedir.

Yamaha

Bas dünyasındaki bir başka dev marka ise Yamaha’dır. Gövdeler ve yüzeyleri İbanez ile benzer şekil ve görünüme sahiptir. Yamaha ile ilgili en iyi şey, 300 $ ‘dan 3.000 $’ a kadar çeşitli modellere sahip olmalarıdır.

Hemen hemen her türlü pikap konfigürasyonuna sahip bas gitarlar üretiyorlar. BB serisi, yukarıda bahsettiğim P bas / J bas pikap kombinasyonuna sahiptir. Ayrıca aktif veya pasif modlara sahiptirler. Ekolayzırlı preamplar da yaygındır. Ibanez gibi, Yamaha da çok çeşitli stilleri kapsayan baslar üretmektedir. 

Rickenbacker

1931 yılında kurulan Rickenbacker, bas gitar alanında bir emektardır. Bir Rickenbacker’ın görünümü ikoniktir. Başka hiçbir bas bu şekilde görünmez. Rickenbacker, Lemmy (Motörhead), Rick James ve Glenn Fry (The Eagles) gibi sanatçılar için tercih edilen bastı. 

Rickenbacker’ın yaptığı benzersiz bir şey, Rick-O-Sound modelidir. Bu basta iki çıkış jakı. Bunlardan biri normal mono jakınız diğeri her iki pikabı da ayrı bir sinyal olarak çıkarır. Bu, her türlü ses olasılığını açar. Örneğin, bir sinyale efektler koyabilir ve diğerini temizleyebilirsiniz. Ayrıca onları farklı amplifikatörlere gönderebilir veya sola ve sağa kaydırabilirsiniz.

Gibson

Gibson büyük bir gitar üreticisidir. Herkes tarafından bilinen Les Paul modeli dışında ne yazık ki bas gitar konusunda ne kadar kaliteli olduğu çok bilinmeyen bir gerçektir. Gibson, SG bass, Thunderbird bass ve EB dahil olmak üzere birkaç farklı bas gitar modeline sahiptir.

SG, boynunda gezinmeyi biraz daha kolay hale getiren daha kısa bir ölçeğe sahiptir. Ayrıca büyük bir ses için çift humbucking manyetikler vardır. Bu manyetikler, şarkı için mükemmel tonu aramanıza izin veren ses ve ton düğmeleriyle eşleştirilir.

Gibson bas gitarlarının fiyatları 1000 ila 3000 dolar arasında değişiyor. Yine, derin cepleri olan bir acemi değilseniz, yeni başlayanlar için uygun değildir. Bir Gibson bas aşık olur ama fiyat çok yüksek bulursanız, bir Epiphone tercih edebilirsiniz. Bu Gibson’ın daha düşük fiyatlı markasıdır. Gibson ile aynı görünen bu baslar fiyat olarak ise çok daha ucuzdur. i