Geç Yaşta Gitara Başlayıp Dünya Yıldızı Olan 3 İsim

Gitar çalmayı öğrenmek için çoğu zaman geç kaldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Özellikle çocukluk ve ilk gençlik yıllarından sonra pek çok kişi de sizinle aynı görüşe sahip oluyor. Fakat bilmeniz gereken en önemli şey öğrenmenin bir yaşı yoktur ve bu gitar için de geçerlidir. 

Bugünkü yazımızda sizler için, öğrenmek için geç kaldım demeden gitarı eline alan ve sonrasında harikalar yaratan üç önemli isimden bahsedeceğiz. 

Hazırsanız başlayalım. 

Gitar kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Wes Montgomery: 20 Yaşında

John Leslie Montgomery, 1923 yılında Indianapolis’te doğdu. Bir akşam karısıyla yeni evli olarak dans ederken, Wes ilk kez Charlie Christian’ı duydu. Ertesi gün dışarı çıktı, kendi gitarını aldı ve kendini geliştirerek Christian gibi çalmaya çalıştı. Kendi gibi çalmayı kendine öğrettikten sonra, yirmi yaşında bir acemi olarak kulüplerde gitar çalmaya başladı. Gündüzleri bir süt şirketinde kaynakçı olarak çalıştı, ama geceleri Charlie Christian sololarını taklit ederek insanları kendine hayran bırakıyordu.

Birkaç yıl sonra 1948’de caz müzisyeni Leo Hampton bir turnede kendisiyle birlikte çalacak bir gitarist aramaya başladığında Wes’i buldu ve hayatı böylelikle değişti. 

Johnny Ramone: 24 Yaşında

Gerçek adı John Cummings, ama onu Ramones’tan Johnny Ramone olarak tanıyor olabilirsiniz. 1948 yılında Queens, New York’ta doğdu. Büyük bir Yankees hayranı ve hevesli bir beyzbol kartı koleksiyoncusuydu.

1974’te Douglas Colvin (yakında Dee Dee Ramone olarak bilinecek) ve Johnny’nin gitar aldığı ve Dee Dee’nin bas aldığı bir müzik dükkanına gitti. Jeffery Hyman (Joey Ramone) ve Tamas Erdelyi (Tommy Ramone) ile işbirliği yaptılar ve Ramones grubu kuruldu.

Johnny’nin tekniği çoğunlukla bir ritim elektro gitaristiydi, tüm vuruşları, tam bare akorlarını ve çok agresif ve ritmik bir saldırıyı oynuyordu. O zamanlar bir gitarist için oldukça benzersizdi. Bazen, temel pentatonik fikirleri kullanarak farklı tonlar yakalardı.

Chuck Berry: 29 Yaşında

Chuck Berry, aslında, “Rock and Roll’un Babası ” olarak bilinir. 1926’da doğdu, müziğe büyük bir ilgisi olduğu için genç bir adam olarak çalmaya başladı. İlk halka açık performansını 15 yaşında yaptıktan sonra müzik hayatı silahlı soygundan hapse girmesi nedeniyle sekteye uğradı. 

21. doğum gününde serbest bırakıldıktan sonra evlendi, bir aile kurdu ve fabrika işçisi, kapıcı ve güzellik uzmanı da dahil olmak üzere çeşitli işlerde çalıştı. 1950’lerin başında oynamaya devam etti ve yerel kulüplerde oynamaya başladı. Müziğe olan yakınlığı ve doğal yeteneği ile geri dönmek çok zor değildi.

Genel müzisyenliği ve tutumu, şimdi rock müziği olarak bildiğimiz şeyi doğurdu, ki bu kesinlikle şaşırtıcı. Çünkü bu asi türü yaratırken bir taraftan düşünmek için bir aile ve bir iş ile sadece normal, sorumlu bir yetişkin olmaktan 10 yıldan daha kısa bir sürede müzikal ve kültürel bir simge haline geldi.