Gitar Alırken

Gitar Alırken

Gitar Alacaklara Tavsiyeler

Profesyonel olarak ya da hobi amaçlı olsun öğrenmesi ve çalması eğlenceli enstrümanlardan biridir gitar. Konu bu kadar popüler bir müzik aleti olunca haliyle enstrüman alım satım piyasasında da bir çok seçeneğe sahip oluyorsunuz. Eğer ki hangi marka ve model gitar alacağınızı biliyorsanız ya da bu konuda yanınızda deneyimli biri varsa şanlısınız demektir, ancak yoksa yazımızın ilerleyen bölümlerini incelemenizde fayda var!

Ancak nasıl gitar satın alınacağını bilmeyenler için tam bir işkence ve hayal kırıklığı olan bu konu hakkındaki mağduriyeti gidermek ve gitarist adaylarının kendilerine en uygun gitarı alabilmeli için kendilerine rehberlik edecek nitelikti bu makaleyi yazmaya karar verdik.Gitar kursu İzmir makalemizin ilerleyen bölümlerinde şu başlıklar hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz;

 • Yeni başlayanlar için gitar önerileri
 • Gitar satın alacaklara altın tavsiyeler
 • Yamaha klasik gitar
 • En iyi klasik gitar markaları sıralaması
 • Klasik gitar tavsiye

Yeni başlayanlar için gitar önerileri

Bütçenizin ve ekonominizin el verdiği kadarıyla olmak koşuluyla 400-500 TL civarında bir gitar başlangıç için oldukça uygundur. Fakat bunu da fazla bulursanız eğer daha ucuz fakat daha kalitesiz olan 150-180 TL’ lik gitarlardan da satın alabilirsiniz.

Eğer yeterli miktarda paranız varsa başlangıç için ünlü markaların alt seviye gitarları yani Fender esc80, Cort ac10-ac12 gibi gitarları tercih edebilirsiniz. Fakat gitar öğrenmeye iyi bir markayla ve gitarla başlamak istiyorsanız Yamaha markasına yönelebilirsiniz. Kolay ulaşabileceğiniz bu gitarları çoğu yerde bulabilirsiniz.

Gitar satın alırken 2 temel kriter vardır. Ne istediğiniz ve ne kadar bütçe ayırdığınız. Fiyat/performans oranın baktığımızda ise, Cort ac15 bu konuda oldukça iyidir fakat kolay bulunamaması biraz durumu zorlaştırıyor. Bunun dışında Valencia markasının cg80 modeli her konuda oldukça tatmin edicidir.

Eğer ekonomik bir sıkıntınız ve engeliniz yoksa alacağınız kesinlikle Camps‘ tir. Alhambra ya da Antonio Sanchez’ de tercih edilebilir. Son olarak belirtilen unsurlar dışında önemli olan ise sizin gitarla olan iletişiminizdir. Yani kullanım rahatlığı, tınısı gibi sizin tercihinize kalmış unsurlar vardır.

Gitar satın alacaklara tavsiyeler

 • Kendi isteklerinizi ön planda tutun.
  Başkalarının hangi gitarı önerdiğini unutun, alacağınız gitarı kendinizin öncelikli olarak kendinizin beğenmesi çok önemli. Eğer ki görüntüsünü, sesini beğenmediğiniz bir gitarı satın alırsanız ilerleyen zamanlarda çalışırken keyif alamayıp gitardan uzaklaşabilirsiniz, bu yüzden mutlaka gitarınızı almadan önce kendiniz deneme işlemini gerçekleştirin.
 • Gitarın her parçasını mutlaka kontrol edin.
  Sık yapılan hatalardan biri de alınan gitar nasılsa sıfır deyip gitarı kontrol etmemek. Ancak bu tip yaklaşımların sonu bazen hüsran olabiliyor, çünkü gitar her ne kadar fabrikadan çıkıp gelse de bazı işlemlerden geçerken hata oluşabilmesi ya da taşınma esnasında zarar görebilmesi mümkün oluyor. Bu tip sorunlarla yüz yüze gelmemek için gitarı almadan tüm bölümlerini titizlikle gözlemlemenizi tavsiye ediyoruz.
 • Pazar araştırması yapın ve ardından gitar seçmeye çıkın.
  Aynı marka ve model ürünler için bile bir çok yerde farklı fiyatlar ve bu fiyatlar arasında dağlar kadar uçurum olabiliyor, durum böyle olunca mutlaka internet üzerinden detaylı bir araştırma içerisine girmenizi ve her mağazayı tek tek gezip fiyatları not almanızı öneriyoruz.
 • Gitar çalan ve gitardan anlayan biriyle satın almayı tamamlamanız çok önemli.
  Bu madde özellikle 2. el gitar satın almayı düşünenler için oldukça önem arz ediyor. Gitarını satmak isteyen bazı kullanıcılar gitarın bakım ve onarımlarını yapmadan, kusurlarını kapatarak satmaya kalkıyor. Bu durumda da eğer ki gitarı alacak kişi deneyimli değilse tabiri caizse kaza kurşununa gidiyor. Bu yüzden gitar alımı konusunda bilgiye sahip değilseniz, bir arkadaşınızdan ya da size yardımcı olabilecek bir gitarcı tanıdığınız mutlaka yardım almanızı öneriyoruz!

  Aradığım gitarı bulmamda yardıma ihtiyacım var, buldum ama özelliklerini tam olarak anlayamıyorum diyenler gitar kursu İzmir sitemizi ziyaret edebilir ve bu site üzerinden bize ulaşarak ücretsiz enstrüman alım satım danışmalığı hizmetimizden rahatlıkla faydalanabilir!