Gitar Askıları Nasıl Kullanılır?

Gitar Kursu İzmir ailesi olarak bugün sizler için Gitar Askıları Nasıl Kullanılır?  konusunu ele alacağız.. Gitar, özellikle öğrenmeye başladığınız ilk zamanlarda, çoğu zaman oturarak çalınsa da zaman geçtikçe ve ilerledikçe ayakta, insanların karşısında da performans göstermeniz gereken bir enstrümandır. Böyle zamanlarda, ayakta gitar çalarken ihtiyacınız olan en önemli aksesuar ise hiç kuşkusuz bir gitar askısıdır. Peki gitar askıları nasıl kullanılır biliyor musunuz? 

Eğer cevabınız hayır ise, ya da bu konuda bir bilginiz var ancak kendinizi daha fazla geliştirmek istiyorsanız bu yazımız tam size göre. Çünkü bu yazımızda sizler için profesyonel anlamda gitar askıları nasıl kullanılır sorusuna cevap vereceğiz. 

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Gitar Askısı Nedir     

Gitar askıları, en temel anlamıyla, ayakta gitar çalarken enstrümanınızın sabit kalmasını sağlayan askılardır. İster elektro gitar çalın, ister bas gitar ya da akustik gitar, her modelde gitar için uygun askılar bulunmaktadır. 

Bu askıların bir kısmı deriden, bir kısmı sağlam misina kumaşlarından ya da farklı materyallerden üretilir. Çaldığınız tarza göre binlerce farklı modeli olan gitar askılarını kullanabilmek için ise gitarınızda bu askıları sabitleyebileceğiniz askı kelepçeleri olması gerekmektedir. 

Tabi ki farklı kayış modelleri farklı türler için daha kullanışlıdır. Örneğin bir deri kayış ağır bir gitar için en iyi performansı verirken, pamuk ve naylon kayışlar daha çok akustik gitarlar ve mandolinler gibi diğer hafif telli çalgılar için daha uygun bir seçenektir.

Sonuçta, uygun bir gitar askısı enstrümanın ağırlığını taşıyabilir, farklı boyutlarda ve gitar türlerini barındıracak şekilde ayarlanabilir bir kayış uzunluğuna sahiptir ve uzun süre rahat pozisyonda çalmanızı sağlar.

Gitar Askıları Nasıl Takılır 

Bir gitar askısını en doğru şekilde takmak için öncelikle alt kayış kelepçesini bulmanız gerekmektedir. Alt kayış kelepçesini bulmak için gitarınızı dikey olarak tutun, baş kısmı tavana doğru yukarı bakacak şekilde tutun. Gitarın gövdesini tutun ve gövdenin altındaki gitar askısı düğmesini bulun.

Bu işlemden sonra Üst kayış kelepçesini de bulmanız gerekir. İkinci kayış kelepçesini, gitarın boynunun gövdeyle buluştuğu yerin yakınında, gitar gövdesinin üst eğrisinde veya boynuzunda bulabilirsiniz. Aynı zamanda ikinci kayış kelepçesi, gitarın boynunun tabanında bulunan boyun ekleminde veya topukta da olabilir.

Gitar askısının hangi ucunun her bir kelepçeye takılacağını belirleyin. Askınızda ayarlanabilir bir toka varsa, kayış katmanlarının üst üste geldiği ucu gitarın altındaki kelepçeye bağlayın. Gitar askınızın her iki ucundaki kayış deliklerini bulun ve gitarınıza sabitleyin. Gitar gövdesini hala tutarken, her bir kelepçeye güvenli bir şekilde bağlandığınızdan emin olmak için her bir kelepçenin yanındaki kayışı çekin.

Son olarak yapmanız gereken işlem ise askınızda ayarlanabilir bir toka varsa, askıyı istediğiniz uzunluğa ayarlamaktır. Ellerinizi boynunuz boyunca kolayca hareket ettirebilmeli ve gitarı rahatça çalabilmelisiniz. Bu nedenle doğru uzunluk her gitarist için birbirinden farklıdır.