Gitar Çalarken Sağ El İle Yapılan Hatalar

Gitar çalmaya başlarken her öğrenci ileride usta bir şekilde gitar çalmayı hedefler. Ama ustalığın yolu asla sorunsuz geçmez. Çoğu gitaristin iyi bir müzisyen olma yolunda yaptığı birçok yaygın hata vardır. Bu hatalardan en yaygın olanlarından biri de gitar çalarken sağ el ile yapılan hatalardır. 

Henüz hata tam bir kas hafızasına dönüşüp kalıcı hale gelmeden bu hataları fark etmek ve geliştirmek gitar çalmayı isteyen her öğrencinin dikkat etmesi gereken bir durumdur. Aksi taktirde bu hata kalıcı bir gitar problemine bile dönüşebilir. Ancak başlangıçta fark edilirse hatanın çözümü hatayı yapmaktan çok daha kolay olur.

Bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için gitar çalarken sağ el ile yapılan hataları derledik. Eğer siz de gitar çalmayı öğrenmek, iyi bir gitarist olmak için çıktığınız yolculuğunuzda karşılaşabileceğiniz hataları tanımak ve daha kolay üstesinden gelmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Gitar Kursu hakkında ayrıntınlı bilgi için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Gitar Çalarken Sağ Eli Yanlış Konumlandırmak     

Gitar çalmayı öğrenirken görülen en yaygın hatalardan biri elin konumu ile ilgilidir. Gitar çalmaya yeni başlayan bir öğrenci genellikle parmak eklemlerini gitarın 5. ya da 6. tellerinin üzerine yerleştirerek başlar. Bunun, henüz yüksek bir ustalık seviyesine ulaşmamış ve elin nasıl kurulması gerektiğini tam olarak anlamayan birine doğal geldiği aşikardır. Ancak bu hatalı bir pozisyondur. 

Başlangıç seviyesinde belki işinizi çok da zorlaştırmayacak bu konumlandırma sizi, ileri seviyelerde pek çok gitar tekniği için sıkıntılı bir sürece sokabilir. 

Bu hatayı yapmamak için, parmak eklemlerinizi doğrudan gitarın tiz tellerinin üzerine yerleştirmeye özen göstermeniz yeterlidir.

Gitar Çalarken Yanlış Eklemi Kullanmak 

Gitar çalmaya yeni başladığınız zamanlarda düzenli olarak görülen bir diğer yaygın sorun, öğrencinin dize çalarken hareketi sürmek için yanlış eklemi kullanmasıdır. 

Genellikle, başlangıç seviyesinde gitar çalanlar telleri çekmek için orta parmaklarının ilk eklemini kullanırlar. Bu hem tek bir tele temas etmek hem de diğer tellere kaymamak için yapılan bir şeydir fakat tabi ki ileri seviyeler için ciddi sorunlara sebep olabilir.

Bu hatayı yapmamak için, çalarken avucunuzun içine dokunmaya çalıştığınızı hayal edin. Bileğinize olabildiğince yakın dokunmaya çalışın, bu MCP ekleminden hareketi teşvik edecek ve etkileyici, tam sesli notlar üretmenizi sağlayacaktır.

Gitar Çalarken Tüm Eli Kullanmak

Tek tek notaları çalmak için tüm eli hareket ettirmek çok verimsiz bir çalma yöntemidir. Ayrıca, yukarıda açıklandığı gibi parmak ekleminden çalmaya kıyasla ince volümlü notaları üretme eğilimindedir.

Bu hatayı önlemek için, çalarken sağ elinizi tamamen sabit tutmayı deneyin ve sadece parmaklardan hareket edin.

Gitar Çalarken Sağ Eli Gitar Gövdesine Dayamak

Gitar çalmaya yeni başladığınız dönemlerde sağ elin oldukça dengesiz hissetmesi yaygındır. Bazı öğrenciler küçük parmağını gitarın gövdesine sabitleyerek bu dengesizliği dengelemeye çalışırlar. Ne yazık ki, bu, gitar çalan kişinin dizelere ulaşmak için daha fazla gerilmesi gerektiği ve verimsiz bir sağ el tekniği yaratabileceği anlamına gelir. Uzun vadede bu, gitaristi yavaşlatır ve hareketlerini olması gerekenden daha zahmetli hale getirir.

Bu hatayı yapmamak için, oynarken küçük parmağınızın rahatlamasına izin verin. İsterseniz “a” parmağınızla birlikte hareket etmesine izin verin. Parmağınızda ne kadar az gerginlik varsa o kadar iyidir.

Gitar Çalarken Yalnızca Baskın Parmağı Kullanmak

Klasik gitarda scalic veya melodik pasajlar çalarken, parmakları değiştirmek genellikle iyi bir fikirdir. İlk aşamalarda, öğrenciler genellikle bu süreci basitleştirir ve ölçekleri/melodileri çalmak için tek bir parmak kullanır. Bu bir süre işe yarayabilir, ancak müzik daha zor hale geldiğinde, birden fazla parmağa güvenmeniz gerekecek ve kendinizi sağ el tekniğine yaklaşımınızı yeniden öğrenmek zorunda hissedeceksiniz. Daha sonra yeniden öğrenmek yerine, başlangıç seviyesinde bu hatadan kaçınmak çok daha kolaydır.

Bu sorunu önlemek için, ısınmanızda alternatif parmaklar uyguladığınızdan emin olun. Basit bir tek dize egzersizi veya bir ölçek çalarken bile parmaklarınızı değiştirdiğinizden emin olun.