Gitar Çalarken Uygulayabileceğiniz 5 Jimi Hendrix Tekniği

Gitar çalmaya başlarken hepimizin kendimize idol edindiğimiz, hayranı olduğumuz isimler vardır. Hepimiz onlar gibi çalmayı, sahnede onlar kadar güçlü durmayı hayal ederiz. Bu nedenle araştırmacılar ve müzik teorisyenleri de gitar çalan idollerin çalma tekniklerini ve dayandırdıkları temelleri araştırırlar. Gitar efsanesi Jimi Hendrix’in gitar çalma stili yıllar içinde biraz analiz edildi ve sonuç olarak, kendine özgü gitar çalışına benzer bir teknik yakalayabilmek için yapabileceğiniz şeylerin büyük bir listesi oluşturuldu. 

Bununla birlikte, kesinlikle temel olan aşağıdaki 5 temel kavramla başlamalısınız. Aslında, karşılaştığınız Hendrix’in gitar çalma tarzının diğer yönlerinin çoğu genellikle bir şekilde ya aşağıdaki beş fikirden birine dayanacak ya da onsuz mümkün olmayacaktır.

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın.

Yarım Ton Aşağıda Çalmak  

Ünlü olarak, Hendrix neredeyse her zaman gitarındaki her dizeyi bir yarı tonla ayarlardı. Bu aynı zamanda bazen “aşağı ayarlı” bir gitar olarak da adlandırılır, Eb’ye ayarlanmış veya Eb’de çalınan bir teknik olarak kabul edilmişti. Pratikte bunun anlamı, dizelerin standart ayarda (EADGBE) olması yerine Eb, Ab, Db, Gb, Bb ve Eb olmasıdır.

Belki de Hendrix’in şarkılarından biriyle birlikte çalmaya çalıştıysanız ve neden uyumsuz olduğunuzu merak ettiyseniz bunu fark ettiniz. Tabii ki, bazı şarkılar standart ayarda  değiştirdi. 

Ancak, Eb tonunda çalmak, dizelerdeki bu küçük oynama ile ortaya çıkan ses daha özgür ve aklı başında olacaktır.. Ayrıca, E’nin anahtarında çok fazla gitar müziği var, bu yüzden Eb’de olmak sizi biraz farklılaştırır da. Bu mutlak bir zorunluluk değildir, ancak denerseniz farkı fark edeceksiniz.

Ritim Gitar Tekniği

Jimi Hendrix, ritim ve lead gitar tekniklerinin unsurlarını tek bir eklemde birleştiren ritim gitar çalma tarzıyla ünlüdür. Hakkında uzun uzun konuşulabilecek bu tekniğin temellerini anlatmak ise bir miktar daha basittir. 

Hendrix başparmağını gitarın boynuna sarar, akor şekillerinin bas notalarını çalmak için kullanır ve etkili bir şekilde bar akorları çalmasına izin verir. Başparmak-boyun pozisyonu, süslemeler, slaytlar, legato ve dolgular eklemek için bir veya iki parmağınızı serbest bırakır. Bu, çok ünlü olduğu ve o zamandan beri birçok gitaristin taklit ettiği akıcı, süslenmiş, yastıklı, etkileyici bir ritim gitar stili yaratır.

Fuzz, Oktav Ve Wah Efektleri

Hendrix’in tonunu yeniden yaratmak istiyorsanız, bu üç efekti listenize kesinlikle eklemelisiniz. Bir ritim bölümündeki melodik çizgilere derinlik ve kalınlık eklemek için oktav efektini, soloda ifade için wah, ayırt edici bir kurşun sesi için fuzz efektini kullanmak yakaladığınız tonun Hendrix’in tonuna yaklaşmasına olanak sağlayacaktır. 

Bunların yanı sıra çıtayı biraz daha yükseltmek için ve benzersiz bir ton oluşturmak için üç pedalı birlikte kullanabilirsiniz.

Minör Pentatonik Ve Doğal Minör Sololar          

Bu iki ölçek, Hendrix’in tüm gitar parçalarında en çok kullanılanıdır. Genel olarak konuşursak, egzotik ölçekler, modlar veya karmaşık armoniler kullandığı bilinmiyordu.

Onun tarzı ifade, nota seçiminden çok daha fazlasıydı. Bazen basit, ancak altta yatan bas çizgileri ve akorlarla mükemmel uyum sağlayan melodik çizgiler yarattı. Diğer zamanlarda, daha hızlı, daha dinamik, daha az melodik geçişler, bağlantılar ve ifadeler yarattı.

Özgürce Ve Rahat Çalma

Etkileyici, özgür, gevşek, yaratıcı ve kaygısız bir şekilde çalmak burada önemli faktörlerdir. Ancak, bununla, kaba, dağınık veya özensiz gitar çalma arasında ince bir çizgi var. Jimi Hendrix, kabaca ve gevşek bir şekilde çalmanın görünümünü verdi ama ultra güçlü temel teknik yeteneği her zaman parladı.

Yani burada iki ana ders var. İlk olarak, yaratıcılık tek başına mükemmel tekniğin yerini tutamaz. İkincisi, bu temele sahip olduğunuzda, sizi destekleyecek teknikle sizi daha unutulmaz bir gitarist yapan benzersiz bir stil, yaklaşım veya vibe yaratabilirsiniz.