GİTAR ÇALMAK ZOR MUDUR?

“Gitar çalmak zor mudur?” Gitar çalan çoğu insana bu soru elbet yöneltilmiştir. Gitar çalmak isteyip de başlayıp başlamamakta kararsız kalanların kaçınılmaz sorularından biridir hatta. Yada kimisi sırf merak ettiği için sorar bu soruyu. Ayrıntıya girmeden direkt bir cevap istiyorsanız HAYIR, gitar çalmak kolaydır diyebiliriz.

Öncelikle şunu söyleyelim; gitar çalmak ile gitarist olmak aynı şey değil. Çünkü gitarist olmak gitar çalmaktan daha öte bir durum. Gitar çalanlar kurallara göre çalar, gitaristler ise teorik bilgiye daha çok hakim olduklarından ve biraz da hayal gücüne bağlı olarak kendi kurallarıyla çalarlar. İyi bir gitarist bir parça çaldığında bunu fark edebilirsiniz.

İsterseniz biraz gitar çalmayı öğrenme konusundaki aşamalardan bahsedelim.

Eğer ders alıp öğrenmeyi tercih ederseniz eğitmenizin planına göre birkaç aşamada basit şarkıları çalmaya geçiş yapabilirsiniz. Bu aşamalardan kısaca bahsedecek olursak; ilk olarak gitarın tutuşu, pena tutuşu, parmak pozisyonları sonra biraz temel müzik bilgisi, gitar üzerinde notalar, gamlar, akorlar, ritmler derken bir bakmışsınız çalıyorsunuz.

Gitar çalmayı öğrenmek gerçekten zor bir şey değil bunu tekrar söylüyoruz. Lakin şu da bir gerçek ki heves te çok önemli. Gitar çalmak hevesle başlar ve azimle gelişir. Biraz ilgi, biraz şefkat biraz da sadakat belki…

Diyelim ki gitar çalmayı öğrenmeye başladınız. Birkaç hafta geçti çok şey öğrendiniz belki ama hala istediğiniz gibi çalamıyorsunuz. Tıkandınız bir nevi. İşte tam da bu aşamada sizin gitar çalmaya olan isteğiniz ve iradeniz devreye giriyor. Yapacağınız iki seçim oluyor karşınızda; ya vazgeçip bir köşede süs olarak kalacak yada üstüne gideceksiniz ve devam eden süreçte gitar çalmayı başaracaksınız.

Sonuç olarak  gerçekten isteyen herkes gitar çalabilir.

gitar kursu İzmir // İzmir gitar kursu