Gitar Çalmaya Başlamadan Önce Isınmanın Önemi

Gitar çalmaya başlayan, ya da belirli bir süredir gitar çalmak için kurs alan pek çok öğrenci, kurs merkezine geldiğinde ya da evinde eline gitarı aldığında hemen çalışmaya başlar. Fakat tıpkı spor yaparken hiç ısınmadan başlamak gibi temelde fiziksel bir etkinlik olan gitar çalmaya başlarken de hiç ısınmamak yapılan önemli bir hatadır. Kas zedelenmeleri ya da moral anlamında çöküşlere bile sebep olabilir. 

Bu nedenle biz de sizler için gitar çalmaya başlamadan önce ısınmanıza ve çalışma süresince performansınızı arttıracak birkaç yöntemden bahsedeceğiz. Eğer siz de gitar çalarken fiziksel rahatsızlıklar yaşamak, ya da çalışmanın başında ısınmamaktan doğan kötü sonuçların motivasyonunuzu etkilemesi istemiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Doğru Pozisyonda Oturmak İçin Bedeninizi Isıtın 

Gitarı elinize almadan önce birkaç fiziksel açma germe hareketi yapmak, en azından çalışma boyunca gitarı taşıyacak olan bacaklarınızı ısıtmak ve çalışma için doğru konumu bulmak son derece önemlidir. Çünkü doğru bir oturuş pozisyonu hem performansınızı hem de çalışacağınız süreyi fazlasıyla etkilemektedir. 

Ellerinizi Isıtın 

Gitar çalmak için en önemli uzvunuz tabi ki ellerinizdir. Hem sağ hem de sol eliniz gitar çalarken fiziksel olan eylemin neredeyse %95’ini taşımaktadır. Bu nedenle gitar çalışmaya başlamadan önce ellerinizi ısıtmak son derece önemlidir. Örneğin, yumruklarınızı sıkın, belki bir on tekrar kadar. Ardından, mümkün olduğunca açarak yumruklarınızı genişletin. Bilekleri her iki yönde de yaklaşık 10 kez çevirin ve ısınmalarını sağlayın.

Basit Ve Bildiğiniz Şeylerle başlayın

Her çalışmanızın başında gitar çalmaya alışmak ve motive olmak için basit, daha önce öğrendiğiniz ve teknik olarak sizi zorlamayacak etütlerle başlayın. Örneğin G dizesinin ilk dört perdesini yukarı ve aşağı çalın. Bu egzersiz sizi o günkü etütünüze hazırlamak için bir giriş görevi görecektir. Daha sonra basit bir ritmi ya da nota geçişini gittikçe hızlanarak çalmaya devam edin . Buradaki ana amaç ellerinizi ısıtmak ve çalışmaya hazırlamaktır. Ellerinize ve kollarınıza kan akışını hissedene kadar bunu yapmaya devam edin. Bunu hissettiğinizde, ısınırsınız.

Bu egzersizleri bitirdikten sonra, gitar çalışmaya, yani o gün gerçekten çalışmanız gereken etüt ya da şarkıya başlamadan önce yerleşmek ve rahatlamak için birkaç dakikanızı ayırın. Bu küçük rutini tamamlayarak, hem daha sağlıklı hem de daha motive bir şekilde kendinizi çalışmaya hazırlamış olacaksınız.