Gitar Çalmaya Hangi Müzik Türüyle Başlamalıyım?

Eğer gitar çalmaya yeni başladıysanız ya da gitar çalmayı istiyorsanız kafanızdaki en net sorulardan biri de hangi tür müzik ile gitar çalmaya başlayacağınız sorusudur. Çünkü hepimiz sevdiğimiz müzikleri dinleriz fakat onları gitar ile çalmak konusunda kafamızda “acaba yapabilir miyim?” sorusu belirir. 

Fakat üzülmeyin, virtüöz gitaristler bile, hem dinleyici hem de gitarist olarak sevdikleri türleri veya stilleri değiştirebilecekleri kendi kendini yansıtma dönemlerinden geçerler, bu yüzden tüm müzik türlerinin artılarını ve eksilerini tartmaya değer.

Bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için gitar çalarken öğrenebileceğiniz müzik türlerinin artıları ve eksilerini anlatan bir yazı hazırladık. 

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Gitar Çalmaya Rock Müzik İle Başlamak

Rock, eski moda rock’n’roll, alt rock veya son 50 yılda ortaya çıkan alt türlerin büyük bir hayranı iseniz, içine girmek için harika bir tür.

Genellikle rock gitaristleri çok çeşitli şarkılar çalarlar, bu yüzden gitarda birçok tekniği keşfetmek isteyenler için kesinlikle harikadır, ancak bazı eski kurumlar tarafından asi tarihi ve “kulak tarafından” çalınmaya olan bağımlılığı nedeniyle diğer stillerden daha az “uygun”olarak kabul edilir.

Gitar Çalmaya Pop Müzik İle Başlamak

Pop oldukça geniş bir türdür, ancak genellikle gitar için pop hakkında konuştuğumuzda, sadece müzik tarihinin popüler müziğinden bahsediyoruz. Bu, Elton John şarkılarını içerebilir veya ne öğrenmek istediğinize bağlı olarak Imagine Dragons içerebilir.

Bir tür olarak, pop günümüzde çok gitar ağırlıklı değildir, bu da muhtemelen bir piyano veya klavye tarafından çalınan aynı akorları kullanarak birçok modern pop şarkısının kendi versiyonlarını oluşturacağınız anlamına gelir.

Tüm gitaristler, müzik teorisi basit ama son derece yapılandırılmış olduğundan ve kendi şarkınızı yazmanıza yardımcı olacağından, en azından biraz pop öğrenmelidir. Pop şarkıları tanım gereği çoğu izleyici ile popüler olduğu için repertuar oluşturmak için de harika. Bununla birlikte, gelişmiş gitaristler için sadece pop’a odaklanmayacağım, çünkü daha karmaşık bir düzenleme yapmadığınız sürece gitarlar genellikle çok zor değil.

Gitar Çalmaya Blues Müzik İle Başlamak

Blues, çoğu Batı müzik tarzı için harika bir temeldir, çünkü hemen hemen her stilde blues rifflerini kullanıyoruz.

Blues çok yapılandırılmış bir türdür, bu yüzden temelleri öğrendikten sonra yeni şarkılar öğrenmek ve hatta şarkı yazmak oldukça kolay olacaktır. 

Gitarda yaptığımız pek çok şeyi anlamanıza yardımcı olduğu için, tüm gitaristlerin blues’u keşfetmeleri kesinlikle tavsiye edilir. Uzun vadede, bu türü dinlemeyi seviyorsanız, teknik olarak, özellikle bir gitarist olarak kendinizi oldukça zorlayabilirsiniz, bu yüzden gelişmiş gitaristler için de harika olabilir, ancak günümüzde çoğu blues gitaristi de rock, metal veya akustik parmak stilini çalma eğilimindedir.

Gitar Çalmaya Klasik Müzik İle Başlamak

Klasik gitar, İspanyol gitarı, Romantik, Barok ve klasik dönemlerden müzik ve çoğunlukla blues ve cazdan önce çoğu stil de dahil olmak üzere daha “geleneksel” gitar stillerini kapsar.

Birçok özel okul, prestiji, piyano ve diğer enstrümanlara benzer klasik gitar sınavlarını tamamlayabilmeniz nedeniyle hala klasik gitar öğretmektedir. Ancak bugünün gitaristleri için çok popüler bir tür değil.

Bununla birlikte, kendi başınıza çalmak gibi bir meydan okumayı seviyorsanız ya da sadece klasik müziği gerçekten seviyorsanız, çalmak için çok eğlenceli bir stildir.