Gitar Çalmaya Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

Gitar Çalmaya Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

Gitar çalmaya yeni başlayacak kişilerin aklına genelde aynı sorular geliyor. Öğrencilerimizden genellikle “gitar alırken marka önemli midir?” “gitar kursuna gitmeli miyim?” “gitar dersi almadan gitar öğrenilir mi?” “gitar fiyatları ne kadar?”gibi sorularla karşı karşıya kalıyoruz.

Ayrıca bu yazımızı okumadan önce gitarda başarılı olmak için 5 ipucu yazımızı da okumanızı öneririz. Gitarda Nasıl Başarılı Olurum; 5 İpucu


İlk olarak amacınızı öğrenmemiz gerekiyor. Müzik öğrenmeyi gerçekten istiyorsanız nota ilgisini almanız gerekmektedir. Nota öğrenmekle ne kadar doğru karar verdiğinizi kursa başladığınızda anlayacaksınız. Unutmayın ki nota müziğin dilidir.


Sokakta bir çok gitar ya da müzik dersi veren kişi veya kurum mevcut. Unutmayın ki ne kadar kolay görünürse görünsün bir müzik aleti çalmak çok da kolay değildir. Size kısa sürede şarkı çalmayı vaat eden kişilere çok fazla güvenmemeniz gerekmektedir. Bir enstrümanı çalabilmek ancak disiplinli ve özverili bir çalışma ile gerçekleşebilir.


Sıkça karşılaştığımız sorulardan biri de “elektro gitar ya da bas gitar çalmadan önce klasik gitarla mı başlamak gerekir?”dir. Bunun cevabı kesinlikle hayırdır. İstediğiniz gitar türü ile çalışmaya başlayabilirsiniz.


Gitar seçerken en önemli nokta “doğru sesi alabilmektir”. Eğer yanlış bir enstrüman seçimi yaparsanız, öğreniminiz süresince kulak gelişimiz ve hassasiyetini olumsuz yönde etkileyecek etkilerle karşılaşabilirsiniz. Doğru enstrüman seçiminde mutlaka bir bilenin yardımını almalısınız.


Hepimizin hayran olduğu müzisyenler ve onların bize rüya gibi gelen ekipmanları vardır. Enstrüman alırken her zaman o kadar pahalı ekipman alacak kadar şanslı olamıyoruz. Ancak buradan en ucuz enstrümanları almalısınız sonucuna varmamalısınız. Biraz sabredip kenara para koyarak uygun kalitede bir gitar tercihi yapmalısınız.


Gitarlar için fiyat aralıkları ortalama olarak klasik gitar için 200-300 TL, elektro gitar için, 750-1000 TL, Akustik gitar için 350-550 TL ve bas gitar için 750-1250 liradır. İzmir’de gitar kursu ve gitar fiyatları için iyi sayfamıza göz atabilirsiniz.


Elektro gitar ile başlamak isteyen öğrencilerimize tremolo kolu ile ilgili birkaç tavsiye vermek isteriz. Piyasada en çok satılan modeller Floyd rose tipi köprü ve amerikan tipi stratocaster gitarların tremololarıdır. Floyd rose sistemli bir gitar tercih edecekseniz bütçenizi yukarı çekmeniz gerekmektedir. Ortalama olarak 1200 lira ve üstü olan gitarları tercih etmeniz gerekmektedir. Aksi halde sürekli akort kaçıran bir gitarla uğraşmak oldukça can sıkıcı olabilir. Sınırlı bir bütçeye sahipseniz sabi köprülü gitar tercih etmelisiniz. Sabit köprülü gitarları sorunsuz olarak kullanabilirsiniz.


Akustik gitar seçiminde, sap ayarı yapılan gitar modellerini tercih etmeniz faydalı olacaktır. Bu konuda bu gitarlardan anlayan bir kişiden yardım almanızı şiddetle öneriyoruz.


Bas gitar seçiminde en önemli nokta, tellerin kalınlaştıkça direnç artışı ve doğru orantılı olarak yaşabileceğiniz problemlerin artmasıdır. Yine de unutmayın ki hiçbir şey imkansız değildir. Hangi enstrümanı çalma hayaliniz varsa hiç zaman kaybetmeden peşinden koşun!

Di-Ay-Vay Sanat Merkezi Gitar Kursu İstanbul tarafından hazırlanan yazımızla ilgili aklınıza takılan sorular olursa sitemizdeki diğer yazıları da okuyabilirsiniz.