Gitar Klavyesinin Yapısı

Gitar tarihine baktığımızda farklı kültürlerden, farklı müzik türlerinden bir çok efsane isim ve Eddie Van Halen şarkıları, gitar öğrenenler için hammer-on’lar, pull-up’lar ve boogie tarzı ritim, iki elle dokunma, hibrit toplama ve avuç içi susturma triadları gibi daha gelişmiş teknikler de dahil olmak üzere gerçekten harika malzemelerle doludur.

Hazır mısınız? Haydi başlayalım…

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Gitar Klavyesinin Anatomisi

Klavye genellikle gitarın gövdesinden yapışan bir tahta parçasıdır ve aynı zamanda tamamen gitarın “boynu” olarak da adlandırılır. Klavyenin kendisi, boyun ahşabının üstüne oturan ayrı bir ahşap parçası olabilir. Popüler ahşap kombinasyonları akçaağaç ve gülağacı klavyeden yapılmış bir boyundur. Ancak, tüm boyun ve klavyenin tamamen tek bir tahta parçası olması da yaygındır.

Gitarın en üstünde, tüm tellerin bir direğe bağlandığı mesnetli, ancak bunun hemen altında somun vardır. Gitar somunu, tellerin mesnete ulaşmak için geçtiği gitarın bir parçasıdır. Gitarın somunu, her dizeyi yerinde tuttuğu ve gitarın ayarını ve çalınabilirliğini etkileyebileceği için hayati bir donanım parçasıdır. Boşluğunda çok küçük veya çok büyük bir somun, basılması zor hissedebilen bir gitara neden olabilir. Kötü bir somun, ayar sorunlarına, dizelerin yıpranmasına veya yukarıda belirtilen dize vızıltısına katkıda bulunabilir.

Perdeler, tahtanın ahşap kısmına oluklu metal şeritlerdir. İki perde arasındaki mesafe yükselirken, değişir. Örneğin, gitarlar alt notaların somuna daha yakın olacak şekilde dizayn edildiğinden, bu, klavyedeki gitarın gövdesine doğru ilerledikçe, çaldığınız notaların daha yüksek perdeli ses çıkaracağı anlamına gelir. Bunun nedeni, titreşimli ipin uzunluğunun, perdeyi her basılı tuttuğunuzda, vücuda doğru hareket ederken kısalmasıdır. Üç metrelik bir titreşimli çelik tel parçası, 1 metrelik bir titreşimli Tel parçasından daha düşük ses çıkarır. Aynısı gitar telleri için de geçerlidir.

Gitar Klavyesini Tanımak Neden Önemlidir?

Gitar klavyesini bilmek önemlidir, çünkü tüm notaların bulunduğu yer burasıdır ve eğer bir gitarist tahtanın farklı notalarını kolayca tanımlayabilirse, o zaman mükemmel durumdadır. Bir gitaristin enstrümanının anatomisini anlaması da önemlidir, böylece performans sırasında yaşadıkları sorunları kolayca giderebilirler.