Gitar Nasıl Akort Edilir?

Gitar çalmaya başladığınızda öğrenmeniz gereken pek çok etüt ve egzersiz vardır. Fakat bununla birlikte gitar hakkında bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri de gitarınızı nasıl akort edeceğinizdir. Çünkü doğru bir akort gitarınızdan daha düzgün sesler almanızı ve tonlarınızın doğru olarak çıkmasını sağlar. 

Peki gitarı akort etmek için bilmeniz gerekenler nelerdir? İşte biz de bu yazımızda sizler için bir gitarı akort etmek için bilmeniz gerekenleri sıraladık. Eğer gitar çalmaya yeni başladıysanız ya da bir süredir gitar çalıyor ama gitarınızı akort etmeyi henüz öğrenmediyseniz bu yazımız tam sizin için…

Hadi başlayalım.

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Gitarınızı Akort Etmek Neden Önemlidir?  

Gitarınızı elinize aldığınızda mümkün olduğunca çabuk çalmaya başlamak istersiniz. Bu nedenle gitarınızı eğer akort etmeyi bilmiyorsanız bu sizin için büyük bir engel olabilir.

Ancak düzgün bir şekilde ayarlanmadan, gitarınızın olması gerektiği gibi ses çıkarması doğru çalındığında bile imkansızdır. Gitarınızı ayarlamak, enstrümanınızın tellerinin akorları, ölçekleri ve riffleri olması gerektiği gibi seslendirmek için doğru perdelere ayarlanmasını sağlar. Kısacası, gitarınız ayarlanmamışsa, çalınamaz.

Gitarı Akort Etmek İçin Bilmeniz Gereken Parçalar

Gitarınızı doğru akort etmek için öncelikle gitarınızın akort etmek için gerekli olan parçalarını tanımanız gerekmektedir. 

Enstrümanın telleri, ayarlamanız gereken şeydir. Çaldığınız gitar türüne bağlı olarak, metal veya naylon olabilirler.

Baş olarak adlandırılan enstrümanınızın üst kısmında, her perdeyi ayarlamak için kullanılacak ayar mandallarını bulacaksınız. Dizelerinizi ayarlamak için, her ayar mandalını hafifçe çevirirsiniz. Kafanın sol tarafındaki mandallar için, mandalı kendinize doğru çevirerek ipi daha düşük ayarlayın. Mandalı sizden uzaklaştırmak, teli daha yüksek tonlara doğru ayarlar. Kafanın sol tarafında, telleri sıkmak veya gevşetmek için döneceğiniz yönü ters çevrilir.

Gitar Nasıl Akort Edilir

Gitaristlerin enstrümanlarını ayarlamanın sonsuz yolları vardır. Ancak yeni başlayanlar için, geleneksel ayar tavsiye edilen şeydir, çünkü en kullanışlı ve iyi bilinen ayardır. Gitarı tutarken, en büyük dize ve size en yakın olanı 6. dizedir. En küçük dize ve sizden en uzak olanı 1. dizedir. Birinci ve altıncı dizelerin her ikisi de E’ye ayarlanmış olsa da, ilk dizenin altıncı dizeden çok daha yüksek bir E notuna ayarlanması gerektiğini unutmayın.

Bu işlemi yapmak için pek çok uygulama bulunduğu gibi akort cihazları da vardır. Bu uygulamalar her bir teli doğru olarak ayarlamak için gitara yakın tutulmalı ve tabi ki bir diğer yandan notaların harf karşılıkları da bilinmelidir. Örneğin birinci ve altıncı dizeyi ayarladığımız E tonu, Mi notasının harf karşılığıdır.

Gitarı Kulak İle Akort Etmek

Kulak ile gitar akort etmek zor değildir, ancak ustalaşmak için biraz pratik yapmanız gereken bir şeydir. Kulakla düzgün bir şekilde akort etmek için, dizelerinizden en az birinin doğru perdeye ayarlanması gerekir.

Altıncı dizeniz (E) doğru şekilde ayarlanmışsa, bu dizenin beşinci perdesine basarak ve perdesini beşinci dizeyle (A) karşılaştırarak başlayın. Gerektiği gibi ayarlamalar yapın. Bu işlemi, beşinci değil, dördüncü perdeye basılması gereken üçüncü dize (G) dışındaki gitardaki her dize için tekrarlayın. Ardından, ikinci dizede (B), beşinci perdeye tekrar dönün ve işlemi tekrarlayın.

Akort etmek, gitarla olan her şey gibidir, ne kadar çok yaparsanız o kadar rahat edersiniz. Biraz pratik yaptıktan ve deneyimledikten sonra, akort etmek etütlerden ve performanslardan önce yapacağınız gitar rutininizin bir parçası haline gelecektir.