Gitar Öğrenirken Motivasyonunuzu Korumanın 4 Yolu

Gitar öğrenmeye başlamak, yepyeni bir dili öğrenmeye başlamak gibidir. Başlangıçta elinizde tuttuğunuz enstrüman son derece yabancıyken her adımda onu biraz daha tanır ve sınırlarınızı genişletirsiniz. Ancak işler her zaman güllük gülistanlık ilerlemez. Bazen öyle anlar gelir ki, elinizden gitarı bırakmak ve bir daha almamak düşüncesi aklınıza gelir. İşte bu durumlarda size yardımcı olacak, gitar öğrenirken motivasyonunuzu korumanın 4 yolu vardır. 

Biz de bugünkü yazımızda sizler için gitar öğrenirken o karamsar anlarda çok işinize yarayacak motivasyonlardan 4 tanesini sıraladık. Eğer siz de gitar öğrenme yolunda adım adım ilerliyor ve karamsar anlarınızda size yardımcı olacak bir yol arıyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın.

Hazır mısınız? O halde başlayalım.

Kendinize Küçük Ödüller Verin     

Gitar çalışmak, hayatın akışı içerisinde zaman ayırmanız gereken bir süreçtir. Bu zamanı ayırsanız bile bazen yaptığınız pratikte ya da çalıştığınız şarkıda çıkmaz bir sokağa girmeniz de olasıdır. 

Bu tip durumlarda motivasyonunuzu kaybetmemek ve çalışmaya devam etmek için kendinize küçük ödüller koyabilirsiniz. Örneğin eğer 5 gün boyunca birer saat egzersiz yaparsam altıncı gün sinemaya ya da konsere gideceğim. Ya da altıncı gün dışarıdan en sevdiğim yemeği söyleyeceğim gibi. 

Tabi ki bu durumda tutarlı olmanız da önemlidir. Eğer şartları yerine getirmezseniz ödülünüzü de almamalısınız. 

Seviyenize Uygun Bir Müzik Grubuna Katılın

İnternet artık hayatımızın her alanında varlığını gösteriyor. Bu nedenle müzikal ilgi alanlarınızı veya yeteneklerinizi paylaşan insanlarla bağlantı kurmayı her zamankinden daha kolay hale getirdi. Bundan yararlanın ve her zaman yapmak istediğiniz bir şeyse ertelemeyi bırakın.

Müzik grupları genellikle haftalık veya aylık olarak pratik yapacakları için başka bir hesap verebilirlik kaynağıdır. Bu, grubun ortak yararlarına katkıda bulunmak adına, ara dönemde kendi üzerinize düşeni yapmanız için size bir teşvik sağlar. Böylece belirlediğiniz parçaları çalışmak için hem motivasyon hem de grupla birlikte aldığınız keyfi fark ettikten sonra bir eğlence kaynağıdır. 

Performanslar Sergilemekten Utanmayın

Dairenizde ya da oturma odanızda küçük bir arkadaş toplantısı kadar küçük ya da gayri resmi bir şey ya da şehrin en kalabalık caddesinde çalmak kadar iddialı bir şey olabilir… Hangisi olursa olsun insanların sizi dinlemesi büyük bir motivasyon kaynağıdır. 

Kendinize bu konuda bir repertuvar çıkarın ve bir son tarih belirleyin. O tarihe kadar çalışmalarınızı sürdürün ve sonra planladığınız konseri arkadaşlarınıza ya da sokaktan geçenlere verin. 

Bir Eğitmenle Çalışın

Bir eğitmenle çalışmak, gitar çalmayı öğrenmenin en hızlı ve kolay yollarından biridir. Hem bilgisi ile size doğru adımları gösterecek hem de sürekli olarak gelişimizi kontrol edecek biri olacaktır. 

Bu tür bir ilişkiye girmenin en önemli faydalarından biri, başarınıza yönelik herhangi bir engelle karşılaşıldığında bir teşvik ve yönlendirme kaynağı da temsil edebilmeleridir.