Gitar Satın Alırken Hangi Boyun Profilini Seçmeliyim

Bir gitar satın alırken pek çok şeye dikkat etmeniz gerekir. Özellikle yeni başlayan biriyseniz kafanızda satın alacağınız gitara dair pek çok soru işareti bulunur. Bu soru işaretlerinin arasından bir tanesi de gitar satın alırken hangi boyun profilini seçmeliyim sorusudur. 

Tabi ki bu soruya cevap vermek için öncelikle gitarda boyun profilinin ne demek olduğuna, ne işe yaradığına ve seçeceğiniz boyun profilinin gitarda neleri etkilediğine de hakim olmanız gerekir.

Bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için bu sorulara cevap verdik. Eğer siz de gitar satın alırken hangi boyun profilini seçmeliyim sorusunun cevabını arıyorsanız. Ya da yalnızca gitarda boyun profilinin ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Gitarda Boyun Profili Nedir 

“Boyun profili” terimi, enine kesitte bir gitar boynunun arkasının şeklini ifade eder ve genellikle “sırt şekli ” terimi ile birbirinin yerine kullanılır. 

Ayrıntılara girmeden önce, boyun profilinin gitarın sesini etkilemediğini anlamak önemlidir; daha ziyade, çalma şeklinizi etkiler.

Solo çalışmaları, akor çalmaları, caz lickleri, makas vuruşları veya istediğiniz herhangi bir teknik söz konusu olduğunda nesnel olarak diğerinden daha iyi olan bir şekil yoktur. Bu tamamen kişisel bir tercih ve çalma konforu meselesidir.

C Boyun Gitarlar   

C boyun gitarlar en yaygın ve modern boyun profiline sahip gitarlardır. C şeklindeki boyunlar, çoğu çalma stili için iyi çalışan rahat bir oval profile sahiptir.

Genellikle çoğu U ve V şekilli boyun profili kadar derin değildirler. Birçok gitar, örneğin Stratocaster gitarları, geleneksel C şeklinin düzleştirilmiş bir varyasyonu olan “modern C şekli” boyun profiline sahip.

V Boyun Gitarlar

V boyun gitar tipin iki versiyonu popülerdir. Daha yuvarlak bir “yumuşak” V ve daha sivri bir “sert” V genellikle gitar çalanlar tarafından tercih edilir. 

Baş parmakları klavyenin kenarına asılarak daha rahattır. V şeklindeki boyunlar oldschool tarzın bir parçasıdır ve birçok yeniden yayınlanmış enstrümanda görünür.

U Boyun Gitarlar

Tıknaz ve yuvarlak, yüksek omuzlu. Özellikle bazı Telecaster gitarlarında bulunanlar gibi derin U şeklindeki boyunlara bazen “beyzbol sopası” boyunları denir. Büyük elleri olan oyuncular ve başparmakları boynun arkasında veya yanında daha rahat olan oyuncular için iyidirler.

Tabi ki unutmamak ve son olarak altını çizmek gereken şey, tüm bu boyun tipleri yalnızca çalma tarzınıza bağlı seçimlerdir. İşinizi daha kolay ya da daha zor hale getirmeyeceklerdir.