Gitar Teknikleri Neledir ?

Gitar Tekniklerinin İncelikleri | Gitar Teknikleriyle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Gitar kursu İzmir ile bu yazımızda sizlerle gitarda kullanılan penalama çeşitlerinden, elektro gitar teknikleri bahsedeceğiz. En çok kullanılan pena teknikleri ve nerede nasıl kullanacağınızı anlamanızı sağlayacak bu yazımız ister gitara yeni başlamış olun isterseniz uzun süredir çalıyor olun sizlere yol gösterici bir yazı olacaktır.

Ayrıca aşağıdaki yazımızdan da gitar tekniklerinin kısaltmalarına ve 40 gitar tekniğini tek bir videoda bulabilirsiniz;
Gitar Teknikleri Nelerdir – Gitar Teknikleri Nasıl Yapılır

Kendine Bir Pena Kap

Düzgün bir pena tutuşu gitar çalmanızı kolaylaştıracağı gibi aynı zamanda daha hızlı ve temiz çalmanıza da yardımcı olmaktadır. Zaman içerisinde gitar çalan kişi kendi tekniğini geliştirse de başlangıçta standart bir tutuş şeklinden yola çıkmak en doğrusu olacaktır.

Pena Nasıl Tutulur ?
Pena Nasıl Tutulur ?

 Resimde olduğu gibi işaret parmağınızı üzerine penayı yerleştirdikten sonra baş parmağınız ile penayı yukarıdan kavramanız kendi tekniğinizi geliştirene kadar kullanmanız gereken bir tutuştur. Penayı çok fazla sıkmadan olabildiğince kendinizi rahat hissedecek bir şekilde tutmaya çalışın. Penanın tellere temas edecek olan kısmının uzunluğu tamamen sizin tercihinize kalmış bir durumdur. Kimi gitaristler pena ucunu dışarıda kullanırken bazı gitaristler bu mesafeyi olabildiğince kısa tutmaktadır. Eğer hangi tutuş şeklinin size daha rahat geleceği hakkında karar veremediyseniz her iki durumu da çalışmanız daha rahat karar vermenizi sağlayacaktır.

Alternate Picking Tekniği

Gitar kursu İzmir‘de daha ilk dersten gitar teknikleri ve gitar teknikleri isimlerini öğrenerek başladığınızı biliyor musunuz ?

Alternate picking egzersiz
Alternate picking egzersiz

Baş parmağınız ve işaret parmağınız ile penayı kavradıktan sonra kalın mi telinde alt üst alt üst vuruşlar yaparak çalmaya başlayın. Bu çalma tekniğine alternate picking denmektedir. Elektro gitarın temel tekniği olan bu vuruş her parçada kullanılmaktadır. Alternate pickingi tüm tellerde metronom yardımı ile çalışmanız daha hızlı ilerlemenizin yanı sıra parçaları daha temiz çalmanızı sağlayacaktır.

Hammer On Tekniği

Pena tekniği olmasa da birazdan bahsedeceğimiz bir konuda geçeceğinden sizlerle paylaşmamız faydalı olacaktır. Hammer on Türkçe anlamı olarak çekiçlemek demektir. Gitar klavyesinde gezinen parmaklarınızı klavyeye sertçe vurmanız anlamına gelir. Hammer on tekniği ile pena vuruşu olmadan ya da azami pena vuruşu yarak, gitardan ses elde etmeniz mümkündür. Birçok soloda sıklıkla kullanılan bu tekniği geliştirmeniz daha akıcı çalmanıza yardımcı olmak ile birlikte seri şekilde kullanılan pena sesini de ortadan kaldırmaktadır. Her tarz müzikte tercih edilen hammer on tekniğinde parmaklarınız klavyeye vururken dikkat etmeniz gereken nokta vuruş kuvvetinizdir. Eğer parmağınızı sert vurursanız ses yükselecek eğer hafif vurusanız sesin azalacaktır.

Gitar Hammer On Tekniği
Gitar Hammer On Tekniği
Gitar Hammer On Tekniği
Gitar Hammer On Tekniği

Örnek vermek gerekirse ;

Sol telinde işaret parmağınız 5.perdeye basılıyken bir pena vuruşu yapın. Ardından yüzük parmağınızı 7.perdeye pena vuruşu yapmadan sertçe vurun. Dikkat ettiyseniz 7.perdenin sesini elde ettiniz. Bunu tüm parmaklarınız ile çalışmanız parmak kaslarınızı hızlı bir şekilde geliştirecektir.

Pull Off Tekniği

Bu teknik hammer on tekniğinin tam tersidir. Az önce örnek verdiğimiz sol telinin 5. ve 7. Perdelerine sırası ile işaret ve yüzük parmaklarınızı koyun. Tele bir pena vuruşu yaptıktan sonra bir daha vurmadan yüzük parmağınız ile teli taktırarak bırakın. Bu sayede ses bir arkadaki 5.perdeye geçmiş olacaktır.

Legato Tekniği

Legato notaların bağlı çalınması anlamına gelmektedir. Herhangi bir nota dizisinin hammer on ve pull off teknikleri kullanılarak çalınması işlemine legato adı verilir. Akıcılığı son derece yüksek olan legato çalışmalarını metronom yardımı ile yapmanız kısa sürede daha fazla gelişmenizi sağlayacaktır.Aşağıdaki legato çalışmanıza zaman ayırarak denemenizi tavsiye ederiz.

Gitar Legato Tekniği
Gitar Legato Tekniği

 

 

Tapping Tekniği

Tapping özel adı elektro gitar için kullanılırken aslında birçok enstrümanda tapping tekniği kullanılabilir. Bağlama da şelpe adı verilen bu tekniğin kullanımında penayı tutan elimizin yardımı ile gitar klavyesindeki ilgili notaya vurarak ses çıkarma işlemidir. Bu tekniğin en belirgin örneklerinden biri belki de Ozzy Osbourne’nun Crazy Train isimli parçasıdır.

Snap Picking Tekniği

Snap picking hızlı bir şekilde ardışık iki teli kullanarak gitar klavyesinde dolanmanızı sağlar. Genel olarak tek pena vuruşu yapılan bu teknikte notaları hammer on ve pull off tekniklerini kullanarak bağlamanız gerekmektedir. Snap picking yaparken pena vuruşlarınızın sadece aşağı yönlü olmasına dikkat edin.

Örnek vermek gerekirse ;

  • Re telinde 7. ve 9. Perdelere sırası ile işaret ve yüzük parmaklarınızı koyun.
  • Pena vuruşu yaptıktan sonra yüzük parmağınız ile pull off yaparak sesi 7.perdeye iletin
  • Daha sonrasında ise bir üst tel olan la telinde 9.perdeye yüzük parmağınızı hammer on tekniğini kullanarak vurun
  • Bu vuruşu yaptıktan sonra ise la telinde 7.perdeye işaret parmağınızı koyarak az önce hammer on ile ses aldığınız 9.perdeden 7.perdeye pull off yapın. Bunu bir kalıp olarak sürekli tekrarlayın.

Sweep Picking Tekniği

Elektro gitarda en çok sevilen ve yapması bir o kadar zor olan pena tekniklerinden biri de sweeptir. Türkçe anlamı süpürmek olan sweep tekniğinde pena ile telleri aşağı ya da yukarı tek yönlü olarak sürtmeniz gereklidir. Sweep picking’in videolarını izlemek anlamanız açısından daha faydalı olacaktır. Basit bir sweep picking örneği aşağıda verilmiştir ;

İnişleri ve çıkışları tek yönlü pena hareketi ile gerçekştirmeniz gerektiğini unutmayın. En alt 3 telde aşağıdaki çalışmayı yapabilirsiniz.

–          12 15 12

–     13                13

– 12                         12

 

Bend Tekniği

Bend, gitar çalım tarzınıza güzel bir yorum katmak için bire bir tekniktir. Bendi yaparken kullandığınız notayı teli yukarı ya da aşağı doğru iterek başka bir notaya doğru yükseltir ya da kaydırırsınız.

Bend yaparken ;

  • Parmağınız tele kuvvetlice basmalı
  • Teli yukarı kaldırırken ya da aşağı doğru indirirken parmağınızın altından kaçmamalı
  • Ve en önemlisi bend yaparken tam ses, yarım ses gibi özelliklere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Tam ses bend yapmak demek teli yukarı kaldırırken duyacağınız yeni notanın bir tam ses sonrası olması demektir.

Yarım ses bend yapmak ise teli yukarı kaldırırken duyacağınız yeni notanın yarım ses sonrası olmalıdır.

Bend yapmak başlarda çok zordur, özellikle sesi tam istenilen noktaya götürememek büyük sorun çıkarmaktadır. Düzenli bir çalışma ile kısa bir sürede doğru sesleri elde edebilir ve seri bir şekilde bend yapabilirsiniz.

Gitar Bend Tekniği
Gitar Bend Tekniği
Gitar Bend Tekniği
Gitar Bend Tekniği

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Slide Tekniği

Gitar Slide Tekniği
Gitar Slide Tekniği

Türkçe karşılığı kaydırma anlamına gelen slide tekniği de gitarda çok kullanılan bir tekniktir. Slide çalışması yaparken tüm parmaklarınız ile sırası ile çalışmanız sizi daha çok geliştirecektir çünkü gitarda belirli bir parmak ile slide yapılmaz pozisyon hangi parmağı gerektiriyorsa o kullanılır. Slide çalışması yaparken ;

  • Parmağınızı notanın üzerine koyun
  • – Pena vuruşu yapın
  • – Başka bir vuruş uygulamadan ve tele uyguladığınız kuvveti değiştirmeden parmağınızı başka bir notaya doğru kaydırın.

 

Vibrato Tekniği

Gitar Vibrato Tekniği
Gitar Vibrato Tekniği

Daha önce B.B King’i gitar çalarken izlediyseniz, kendisi en iyi vibrato tekniğini kullanan gitaristlerden biriydi. Parmağını notaya koyduktan sonra avucunun içinde top var gibi yanar açar ve parmağının son boğumu ile gitar klavyesinden destek alarak bilek hareketi ile bu tekniği uygulardı.

Vibrato uygularken iki şekilde bu tekniği kullanabilirsiniz ;

1 ) Teli oynatamadan ve parmağınızı tel üzerinde sabitleyerek seri bir şekilde bileğinizden güç alarak teli sarsarak

2 ) Bend e benzer bir şekilde ancak çok kısa bir aralıkta yukarı aşağı teli hareket ettirek.

Gitar kursu İzmir olarak çalışmalarınızı metronom ile yapmanız gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Metronom ile çalışmak hem sağ ve sol el koordinasyonunu geliştireceği gibi aynı zamanda kısa sürede yüksek hızlarda çalmanızı da sağlayacaktır.