Gitar Teli Nasıl Değiştirilir?

Gitar, her müzik türüyle uyumlu bir enstrümandır ve bu yüzden çok kişi tarafından bilinir ve çalınır. Gitar çalanlar çok olduğu için gitar bakımı hakkında bilgi almak isteyenler de çoktur. Gitar Kursu İzmir olarak bu yazımızda gitar teli nasıl değiştirilir sorusuna cevap vereceğiz.

Yazımızı okumadan önce aşağıdaki Klasik Gitar Teli Nasıl Değiştirilir Videosunu da izlemenizi öneririz.

Gitar tellerinden biri koptuğu zaman gitar çalınamaz hala gelir. Gitarı sağlıklı şekilde çalabilmek için tellerinin eksiksiz olması gerekir, bu yüzden telleri düzenli olarak değiştirmek önemlidir.

Ne Kadar Zamanda Tel Değiştirmeliyim?
Telin ömrü enstrümanın kullanım sıklığına ve bulunduğu ortama göre değişebilir. Sık kullanımda teller daha çabuk eskiyeceği için daha sık tel değiştirmek gerekir fakat gitarı hiç kullanmamanız da gitarın tellerinin eskimeyeceği anlamına gelmez teller durduğu yerden de zamanla eskiyecektir, bu sebeple uzun süre çalınmayan gitarın tellerini de değiştirmeniz iyi olacaktır.

Eski Gitar Teli Nasıl Çıkartılır?

Gitar telini çıkarırken önce kulağı gevşetilir ve baş kısmından çıkartılır daha sonra alt eşikten çözülür. Gitarın tek teli de kopsa eğer gitar telleri eskidiyse tamamen tüm telleri değiştirmek en doğrusu olacaktır çünkü yeni takılan telin sesi daha canlı gelirken eski tellerin sesi daha sönük duyulacaktır.

Gitar Teli Nasıl Takılır?

İlk olarak yeni gitar telini poşetinden dikkatlice çıkartıp nazikçe düzlertirmeliyiz. İki ucuna da dikkatlice baktıktan sonra iç ipliği dışarıda olan uç kulak kısmına diğer uç da alt eşik kısmına bağlanacaktır. İlk alt eşiğe bağlayıp sonra kulak kısmına diğer ucu bağlamalıyız.

Klasik gitar teliyle elektro gitar telinin takılması birbirinden farklı olacaktır, bu yazımızda genel olarak kısaca klasik gitar telinin değişimine değindik, ayrıntılı olarak diğer yazılarımızda tel değişimine yer vereceğiz.

Gitar Dersi İzmir olarak bu yazımızda gitar telinin nasıl değiştileceğini anlattık. Aklınızdaki diğer sorular için sitemizdeki yazılarımızı okuyabilir ya da bize ulaşabilirsiniz.