Gitar Telleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gitar çalarken belki de en çok dikkat etmemiz gereken konu hangi gitar telini kullanıyor olduğumuzdur. Çünkü kullandığımız gitar teli hem sesin kalitesini hem de gitarımızın ömrünü fazlasıyla etkilemektedir. 

Çaldığınız gitar türü ne olursa olsun, tellerin seçimi sizin gitar seslerinizi belirleyecektir. Bu etkinin kapsamı, akustik veya elektro gitarınız olup olmadığına bağlı olarak çok farklıdır.

Akustik gitarlar ses oluşturmak, ses kutusuna ve tellere dayandığından, aslında çok daha fazla bilinmeyenle uğraşmak zorunda kalırsınız, bunların hepsi anlamak da ekstra zaman alır.

Bu nedenle biz de bugünkü yazımızda sizlere gitar telleri ve seçimleri hakkında kısaca bilgi vermek istedik. 

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Hangi Tür İçin Hangi Gitar Telini Seçmeliyim?

Aslında yalnızca çaldığınız müziğin türüne göre değil kullandığınız gitarın yapısına göre de gitar tellerinizi seçmeniz gerekir. 

Standart gitar teliniz, başka bir katman ince tel ile sarılmış bir çelik çekirdeğe sahip olacaktır. Bu dış malzeme telinizin kalitesine göre değişir. Çelik, pirinç, alüminyum, bronz veya diğerlerinden benzeri bir malzemeden üretilmiş olabilir. 

Elektro gitarlar söz konusu olduğunda, doğru tel seçimini yapmak işin %95’idir. Popüler inanışın aksine, daha hafif teller kesinlikle daha fazla konfor sağlamak için üretilmemiştir. Her zaman olduğu gibi, ilgilendiğiniz müzik türü ve çalma tarzınız, hangi tel ölçüsünü denemek istediğinize karar verirken önemli bir faktör olacaktır.

Blues veya rock gibi bir tür çalıyorsanız, daha hafif bir tel seçimi fazlasıyla yeterli olacaktır, ayrıca daha yumuşak tellerle kendinizi çok daha kolay ifade edebilirsiniz. Öte yandan, metal müzik çalıyorsanız eğer iyi bir tel sizin için daha ağır teller demektir. 

Gitar Tellerini Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Genellikle gitar telleri zamanla hem çalınmaktan hem de dış etkilerden dolayı özelliklerini kaybetmeye başlarlar. Bu olur olmaz, onları yepyeni bir set için değiştirmek isteyeceksiniz. Bu en iyi elektro gitarlarda görülür. Bir elektro gitarda eski bir dizi teliniz olduğunda, tonunuz donuk ve çamurlu hale gelecektir. Tellerinizi zamanında değiştirmek, gitarınızdan her zaman en iyi performansı almanızı sağlar. 

Fakat bir kayda giderken telleriniz yeni olduğu halde değiştirmek ise yapabileceğiniz en bariz hatalardan biridir. Çünkü kayıt teknolojisi zaten istediğiniz tonu almanızı sağlayacaktır. Bu nedenle sırf kayda gidiyorum diye eskimemiş tellerinizi değiştirmenize gerek yoktur. 

Gitar Telinin Bakımını Nasıl Yaparım?

Gitar Teli bakımı oldukça basit ve yalındır. Bunun için öncelikle gitar telini etkileyen faktörleri bilmek de gerekir tabi ki. Gitar tellerinin en büyük düşmanlarından biri terdir. Nem ve metal fazlasıyla etkileşime girer ve bu yüzden oluşan korozyon gerçek bir sorundur. Bu nedenle gitarla fazlaca pratik yaptığınızda ya da çaldığınızda ellerinizdeki ter tellere geçecektir.

Ter bantları kullansanız bile, işiniz bittiğinde klavyenizde yeterince ter olacak. Korozyon riskini azaltmanın en kolay yolu, her performanstan sonra gitarı bir havluyla silmektir. Bu şekilde, ekstra ter ortadan kaldırılacak ve telleriniz çok daha uzun bir ömre sahip olma şansı verilecektir.