Gitar Tellerini En Kolay Nasıl Değiştirebilirim

Gitar çalmaya yeni başlayan pek çok kişi gitar tellerini değiştirmenin profesyonel bir yardım olmadan çok zor olduğunu düşünürler. Oysa gitarınızdaki telleri değiştirmek çok kolaydır. Gitar çalmaya yeni başlayan biri olarak, bundan korkmak yaygındır ve nasıl yapılacağı hakkında hiçbir fikriniz yoktur. 

Bu nedenle biz de sizler için bu yazımızda gitar tellerini en kolay ve zahmetsiz şekilde nasıl değiştireceğinizi anlatmaya çalıştık… Hazır mısınız? O halde adım adım gitar teli nasıl değiştirilir birlikte bakalım.

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Doğru Çalışma Alanı Bulmak

Gitar tellerinin değişimi sırasında gitarı ayarlamak için temiz bir masa bulursanız, tüm bu işlem çok daha kolay olacaktır. Gitarın arkasını çizmemek için bir havlunun üzerine koymak da oldukça önemli bir püf noktasıdır. Ayrıca gitarın boynunu desteklemek için bir şeye ihtiyacınız olacak. Bunun için özel olarak yapılmış bir ürün satın alabilir veya bir kitap yığını veya benzer yükseklikte bir şey kullanabilirsiniz. Yine, üzerine koyduğunuz havlu ya da bez aynı zamanda gitarınızın kaymasına da engel olacaktır

Eski Tellerinizi Gitardan Çıkarmak

Gitar tellerini değiştirirken vermemiz gereken bir karar var. Tüm telleri bir kerede çıkarmadan gitarın eskiyen ya da kopan bir telini mi değiştireceksiniz? Yoksa tüm telleri bir kerede kaldıracak ve sonra yeni telleri takacak mısınız? 

Gitarınız klavyenin her yerinde toz ve kir ile kirliyse, muhtemelen tüm telleri bir kerede çıkarmak isteyeceksiniz, böylece iyi bir temizlik yapabilirsiniz.

Eğer yedek bir tel takımızın varsa eski telleri kesebilirsiniz çıkarırken ancak hala kullanılabilir durumda olan telleriniz varsa onları zor anlar için saklamak çok daha mantıklı bir karardır. 

Her tel bir köprü pimi ile yerinde tutulur. Bir tel sarıcı bunları kaldırmak için küçük bir yuvaya sahiptir. Ayrıca elinizi ses deliğinin içine sokabilir ve hafifçe yukarı doğru itebilirsiniz. Onları çıkarmak için parmak uçlarınızı da kullanabilirsiniz, ancak çok sıkı bir şekilde sıkıştıkları için bu zor olabilir.

Yeni Telleri Takmak

Yeni bir tel takarken yapmanız gereken ilk şey, topun ucunu köprü piminin altına yerleştirmektir. Top ucu, telin bir ucundaki küçük yuvarlak metal parçasıdır. Daha sonra topun ucunun köprü pimine dokunduğunu hissedene kadar teli yukarı çekmelisiniz. Oradan telin yavaşça çekip ve pimi sonuna kadar itmek işlemi tamamlamanızı sağlar. Dizeyi sarmadan önce oturduğundan ve sabitlendiğinden emin olmak için dizeyi gitarın başlığına doğru çekerek biraz test basıncı verebilirsiniz.

Çoğu insan tellerini değiştirirken hata yapar. Doğru yapmak istediğiniz birkaç önemli şey var. İlk olarak, telin yerinde kalacak kadar mandalın etrafına sarılabilmesi için kendinize yeterince gevşeklik verdiğinizden emin olmak istersiniz. Ne kadar? Yaklaşık iki santim. İyi bir hile, mevcut ayar direği ile bir sonraki ayar direği arasındaki boşluk miktarını kullanmaktır.

İnsanların karıştığı bir sonraki şey, tellerin sarıldığı yöndür. Telleri merkeze doğru sarmak genel olarak kabul edilen doğru yöndür.

Son olarak, bu özellikle birinci ve ikinci teller için geçerlidir, teli belirli bir şekilde sarmanız gerekir, böylece kendi üzerine sıkışabilir ve perdeye getirdiğinizde kaymaz. Bunu, teli ayar peg deliğinden geçirerek, doğru miktarda gevşeklik vererek, ardından dizeyi yukarı ve peg etrafına merkeze doğru iterek yaparsınız. Anahtar, sargının deliğin üzerine çıktığından ve fazla ipin dışarı çıktığından emin olmaktır.

Buradan, her sargının fazla tel ile deliğin altına girdiğinden emin olarak teli sarmaya başlarsınız. Bu şekilde yapmak, telin kaymasını önler. Deliğin üstünde tek bir sargı, daha sonra fazla tel, daha sonra bunun altındaki tüm sargıları gördüğünüzde doğru yaptığınızı bileceksiniz.

Gitarı Akort Edin

Tüm telleri yukarıda belirttiğimiz gibi sardıktan sonra yapmanız gereken son şey gitarı akort etmektir. Fakat bu işlem teller yerine oturana kadar birkaç kez tekrarlanmalıdır. Önce akort edip çalıp sonra tekrar kontrol etmek işinizi kolaylaştıracaktır.