Gitarda Hayalet Nota Nedir?

Gitar çalarken bilmemiz gereken en önemli şeylerden biri gitar notalarını doğru okumaktır. Çünkü gitar çalmak da yeni bir dil öğrenmek gibidir. Eğer o dilin kurallarını gramerini doğru öğrenmezseniz ne kadar isterseniz isteyin kusursuz bir şekilde konuşamazsınız. 

Gitar için de durum aynıdır. Bu nedenle gitar notalarını doğru okumak, doğru riffleri kullanmak ve doğru akorları basmak sizi iyi bir gitarist olma yolunda hızlı adımlarla ilerletmek için çok büyük bir aşamadır. 

Bu nedenle biz de bugünkü yazımızda sizlere gitar hakkında en çok merak edilen notalardan biri olan hayalet ya da ölü notaların ne işe yaradığından bahsedeceğiz. 

Gitar kursu hakkında ayrıntılı bilgiler için Buraya Tıklayın..

Hayalet Nota Nedir?

Hayalet notalar, tek bir perdeleme eliyle susturulan ve gitar sekmelerinde bir “X” ile görüntülenen notalardır. Gitar sözlüğümüze göre, hayalet notalar belirli bir notanın hafif bir darbe ile çalınması anlamına gelmektedir. Ama hayalet notalar aynı zamanda başka bir anlam taşıyabilir. Bazı hayalet notlar susturarak çalındığı gibi diğer zamanlarda, bir hayalet nota isteğe bağlı olarak çalınabilen bir nota anlamına da gelmektedir. Yani bunlar gerekli olmayan notalardır, ancak sanatçı seçerse bir parçayı süslemek için bu hayalet notaları kullanabilir.

Hayalet Notalar Nasıl Çalınır?

Gitarda, notasyon içerisinde X harfiyle gösterilen hayalet notaları çalmak için iki farklı yöntem kullanılabilir. Bunlardan ilki klavye üzerinde gösterilen hayalet notaya tam baskı uygulamadan çalmaktır. Örneğin bareli bir akorun son iki perdesi hayalet nota ise o iki perdeye denk gelen yerlere tam olarak basılmadan hayalet nota çalınabilir. Bir diğer yandan penayı tutan ya da ritmi sağlayan elimizle tellere baskı yaparak da hayalet notaları icra edebiliriz. 

Fakat her iki durum için de doğru anları beklemek gerekir. Yani hangi tekniği kullanacağınız şarkının gidişatına göre kendini belli etmektedir.