Gitarda Jack Kabloları Hakkında Her Şey

Gitar Kursu İzmir ailesi olarak bugün sizler için Gitarda Jack Kabloları Hakkında Her Şey konusunu ele alacağız.. Pasif manyetikler, aktif elektronikler ve çift manyetik kaynaklara sahip akustik-elektrik gitarların tümü farklı tipte çıkış jakları gerektirir. 

Mono, stereo, TRS, varil ve güç türleri dahil olmak üzere birçok farklı çıkış jakı türü vardır . Sonuçta hepsinin görevi aynı: gitarınızdan gelen sinyali enstrüman kablosuna aktarmak. Çıkış jakları sonunda yıpranabilir ve sinyalin kesintili olmasına neden olabilir..

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz deneme derslerimize katılabilirsiniz..

Gitarda Jack Kabloları Hakkında Her Şey

Jack Kablolarının İşlevleri

Hem akustik hem de elektro gitarlarda kullanılan hemen hemen her tür çıkış jakı “a 1/4″ jak olarak adlandırılır, ancak olarak daha spesifik olmalıyız. En yaygın 1/4” çıkış türlerinin bir listesini sizler için aşağıya bırakıyoruz

Mono: Pasif manyetikli çoğu akustik ve elektro gitarda kullanılır.

Stereo: Stereo çıkışlı veya aktif elektronikli akustik ve elektro gitarlarda kullanılır.

TRS (tip-ring-sleeve): Aktif elektronikler, aktif pikap sistemleri veya iki bağımsız ses kaynağına (semer altı dönüştürücü ve yerleşik mikrofon gibi) sahip akustik-elektrik gitarlarla kullanılır.

Power: Bu genellikle bir preamplifikatöre bağlı bir stereo veya TRS jakıdır.

Bunların her biri, açık veya iskelet kriko, kapalı veya panel kriko, namlu kriko ve flanşlı kriko dahil olmak üzere farklı biçimlerde bulunabilir. Hadi daha yakından bakalım. Pasif alıcılı elektro gitarların tipik olarak açık jakları vardır. Switchcraft markasını tercih ediyorum çünkü ağır hizmet tipi yapıları var.

Jack Çeşitleri

Elektro gitarlar için en yaygın çıkış jakı mono jaktır. İki kulağı vardır: Biri zemindir ve krikonun iç kısmının veya kasasının bir parçasıdır. Diğer pabuç, sıcak veya birincil kurşundur. Bu pabuç, alet kablonuzun ucuna bağlanan uzun, bükülmüş flanşın bir parçasıdır.

Stereo jak, mono jaka benzer, ancak üçüncü bir pabuç ve ikinci (daha kısa) bir bükülmüş flanş ile donatılmıştır. İkincisi, stereo jakına standart bir 1/4″ fiş takıldığında veya çıkarıldığında üçüncü kulakçığı bağlayarak ve çıkararak aktif toplama sistemleri için bir güç anahtarı görevi görür. Örneğin, bir pil çıtçıtının siyah (negatif) kablosu olduğunda üçüncü tırnağa lehimlenmiş, jaka 1/4″ fiş takıldığında, negatif pil kablosunu toprağa bağlayarak ve devreyi tamamlayarak pili devreye sokar.

TRS jakı, ikinci bir alıcı kaynağı eklemenize izin veren dördüncü bir kulak ve üçüncü flanşın eklenmesiyle bir stereo jak gibi çalışır. Bir stereo kablo ve TRS fişi kullanarak bu iki kaynağı bağımsız olarak kontrol edebilirsiniz. Bu, her birini kendi ön amplifikatörüne, doğrudan kutusuna veya amplifikatörüne göndermek istediğinizde kullanışlıdır.

TRS jakı için yaygın bir kullanım, sele altı alıcısı olan bir akustik gitarın yanı sıra yerleşik bir mikrofon veya bir vücut sensörüdür. Elektro gitarlar için TRS jakı, LR Baggs X-Bridge gibi piezo-pikap eyerleri ile yapılandırılmış bir köprü ile birlikte manyetik manyetikleri kullanmak için harika çalışıyor.

Power jaklar doğrudan bir preamplifikatöre bağlanır ve stereo veya TRS konfigürasyonuna sahip olabilir ve bazı preamplifikatörler bir varil jakına yerleştirilmiştir. Power jakları, LR Baggs Active Element, Fishman Matrix ve Taylor ES1 ve ES2 dahil olmak üzere birçok farklı sistemde bulunur. Çoğu güç jakı bir baskılı devre kartına lehimlendiğinden, elektronik aksamlara zarar vermeden değiştirilmeleri zordur. Bir power jakı arızalanırsa, en iyi seçeneğiniz tüm birimi değiştirmektir.