Gitarda Minör Gamlar

Gitar çalmayı öğrenirken, başlangıç seviyesindeki parmak egzersizlerini, doğru duruşları ve pozisyonları öğrendikten sonra sıra genel olarak majör ve minör gamlara gelir. Gitarda minör gamlar major gamlara göre daha zor öğrenilir gibi görünse de aslında gitar çalmanızda, tonunuzu çeşitlendirmekte son derece önemlidir. 

Bu nedenle bugünkü yazımızda gitar çalmaya yeni başlayanlar, gitar çalarken tekniklerini geliştirmek isteyenler ve gitara meraklı olan tüm okuyucularımız için gitarda minör gamlar hakkında bir yazı hazırladık. 

Eğer siz de gitarda minör gamlara biraz daha yakından bakmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Gitarda Gam Nedir?   

Majör gamlar tipik olarak iyimser ve neşeli gelse de, minör gamlar onlara nazaran daha üzücü, daha dramatik bir ton verir. Minör gamları çalmayı öğrenmek, gitar tekniğinize yeni ses ve duygu boyutları eklemenize yardımcı olabilir.

Gitar gamlarını çalmak sadece notalar için bir kulak oluşturmanıza yardımcı olmakla kalmaz, bu gamları çalmak, perdelerinizle daha hızlı ve daha hassas olmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca sevdiğiniz şarkıları çalmanıza yardımcı olabilir ve kendi orijinal müziğinizi oluşturmaya başlamanız için size bazı yapı taşları verebilir.

Minör gamların arkasındaki bazı müzik teorilerine dalmadan önce, bir gamın mekaniğini anlamak önemlidir. Her gam – majör veya minör -artan veya azalan düzende yedi nota dizisinden oluşur. Bir gamdaki sekizinci nota, o oktavı ayırıcı yapan ilk veya kök notanın daha yüksek veya alçalıyorsa daha düşük bir oktavıdır.            

Gamların genel özelliklerine değindiğimize göre farklı minör gam türleri hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlayalım.

Natural Minör Gamlar 

Konuşacağımız ilk küçük gam, üç minor gam kalıbının en kolayıdır. Natural Minör Gam, anahtar imzasında herhangi bir değişiklik yapmadan belirli bir anahtardaki notalarla çalışır.

Bir gamın kök notasından başlayarak, natural minör gamı aşağıdaki aralıklarla öalmak için bu formülü kullanırsınız

* Tam adım

* Yarım adım

* Tam adım

* Tam adım

* Yarım adım

* Tam adım

* Tam adım

Harmonik Minör Gamlar

Harmonik minör gamı, natural minör gamından biraz daha zordur. Ek bir yarım adımla tonda yükselen yükseltilmiş bir 7. nota sayesinde, ton biraz daha yukarı çekilir.

Bir ölçeğin kök notasından başlayarak, aşağıdaki aralıklarla harmonik minör gamı oluşturmak için bu formülü kullanırsınız:

* Tam adım

* Yarım adım

* Tam adım

* Tam adım

* Yarım adım

* Tam adım + yarım adım

* Yarım adım

Melodik Minör Gamlar

Melodik minör gamlar, muhtemelen gam türleri arasında en zor olanlarıdır.         

Melodik minör gamın formülü, notalar yükseldikçe her biri ek bir yarım adım yukarı çıkan 6. ve 7. notalarla çalınmasıdır. Bir ölçeğin kök notasından başlayarak, melodik minör gamı oluşturmak için bu formülü kullanırsınız:

* Tam adım

* Yarım adım

* Tam adım

* Tam adım

* Tam adım

* Tam adım + yarım adım

* Yarım adım