Gitarda Nasıl Arpej Çalınır

Gitar Kursu İzmir ailesi olarak bugün sizler için Gitarda Nasıl Arpej Çalınır konusunu ele alacağız.. Yeni başlayan gitaristler için, arpejler üzerinde çalışmak, ölçekler arasındaki boşluğun kilidini açacak ve size müzikal uyum hakkında daha iyi bir genel anlayış sağlayacaktır. Bir ritim gitaristi olarak, oyununuz bir şekilde hem daha dolgun hem de daha spesifik gelecektir. Bu nedenle gitarda nasıl arpej çalınır sorusu özellikle yeni başlayan gitaristler için son derece önemlidir.

Kendini geliştiren bir gitarist olarak, sololarınız şarkının veya ilerlemenin geçen akorlarını daha iyi eşleştirerek daha anlamlı bir hikaye anlatacaktır. Bu nedenle en temel anlamıyla arpej çalmayı bilmek gitarda size yeni bir kapı açmanın anahtarlarından biri olacaktır. 

Biz de bugünkü yazımızda, yeni bir seviyeye geçmek isteyenler için gitarda nasıl arpej çalınır sorusunu cevapladık. Eğer siz de gitar çalarken yeni bir tekniği keşfetmek ve bu teknikle çaldıklarınızı daha melodik ve geçişli hale getirmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Gitarda Arjep Nedir? 

Arpej kelimesi, bir arp üzerinde oynamak anlamına gelen İtalyanca arpeggiare kelimesinden gelir. Kelime karşılığı olarak göze biraz korkutucu gelse de doğru tekniklerle arpej çalmak sanıldığı kadar da zor değildir. 

Özellikle caz ve benzeri türlerde aktif olarak kullanılan arpej, tabi ki yalnızca bu türlerde değil gitarın aktif rol oynadığı bütün müzik türlerinde sıkça kullanılan bir tekniktir. 

Gitarda Arpejler Nasıl Oluşur    

Gitarda arpejlerin oluşumunu anlamak için bilmeniz gereken en önemli şey ölçeklerdir. Ölçekler, belirli bir anahtarın altına düşen ve kök notadan bir sonraki oktava uzanan bir aralık formülü ile ayrılmış notaların doğrusal düzenlemeleridir. Örneğin bir G majör ölçeği kökü G ile başlar ve A, B, C, D, E ve F # notaları ile kökün üstündeki G oktavına doğru devam eder.

Belirli bir tuşta bir akor ilerlemesini kaydedecekseniz, o tuşa karşılık gelen bir ölçekteki notaları kullanarak bu ilerlemenin üzerinde bir solo çalabilirsiniz. Bu nedenle, G majörünün anahtarındaki bir I-IV-V ilerlemesi, G, C ve D akorlarını içerir ve bu ölçekten bu akor dizisi üzerinde notaların çalınması güçlü, uyumlu ve doğru gelecektir. Arpejler ayrıca bireysel notaların sıralı düzenlemeleridir. Fakat bir ölçeğin aksine, bir arpejin dizisi, bir araya getirildiğinde, bir akor oluşturur.

En sevdiğiniz rock ve pop melodilerinin çoğunda solo yapmak için biraz fazladan bir şeye ihtiyacınız olduğunu zaten bulmuş olabilirsiniz, çünkü bunlar genellikle tek bir tuşun dışında kalan akorları içerir. Örneğin, bir akor ilerlemesi A, D, E ve sonra F’nin anahtarına girerse, büyük bir ölçeğiniz bu son akor üzerinde gergin ve garip gelir. Bu noktada, büyük bir arpej için birkaç şekil bilmek faydalı olacaktır.

Gitarda Arpejler Nasıl Çalınır

Arpejleri çalmaya, triad adı verilen üç nota akorlarını ele alarak başlayabilirsiniz. Başlamak için, büyük bir ölçeğin üçte birini ele alarak büyük bir üçlü oluşturulabilir, başka bir deyişle, kök, üçüncü ve beşinci notaları kullanarak bir arpej çalabilirsiniz.

Büyük bir üçlü A, C # ve E’den oluşuyorsa, büyük bir arpej bu notaların ayrı ayrı seslendirilmesini gerektirir. Küçük bir üçlü için, üçüncü derece yarım adım indirilir veya düzleştirilir, böylece küçük bir üçlü A, C ve E’den oluşur.

Bu adımı geçtikten sonra, arpejler akorlar kadar korkutucu derecede karmaşık olabileceğinden, hala gitmek için bir yolunuz var. Caged System altındaki çeşitli arpej şekillerine hakim olmaya, bunları birkaç oktav boyunca genişletmeye ve farklı dizelerdeki kök notayla başlamaya çalışmalısınız.