Gitarda Parmak Boyutu Önemli Mi?

Gitar çalmaya karar veren ya da hali hazırda gitar çalan pek çok insanın aklına en çok takılan sorulardan biri de ellerinin boyutunun gitar çalmayı etkileyip etkilemediğidir. Genel bir inanış gitar çalmak için büyük ellere sahip olmak gerektiğini söyler. Fakat bu şehir efsanesinden fazlası değildir. 

Bugün sizler için küçük ellerin neden gitar çalmaya engel olmadığını anlatacağız. 

Gitar Kursu İzmir hakkında ayrıntılı bilgiler için Buraya Tıklayın..

Küçük Elleriyle Gitar Çalan Pek Çok Ünlü Gitarist Vardır

Bu doğru, çünkü oldukça küçük elleri olan, ancak gitar becerileri sayesinde dünya standartlarında popülerlik seviyelerine ulaşmayı başaran birçok gitarist var.

Akla ilk gelen Angus Young. AC / DC’nin canlı performansının herhangi bir videosuna yakından bakarsanız, Angus’un oldukça küçük elleri olduğunu göreceksiniz. O kadar küçük ki, güç akorlarını çalmak için baş parmağını boynuna sarıyor. Bu, daha küçük elleri olanlarla sınırlı olmayan bir tekniktir, ancak kesinlikle yardımcı olur. Young’ın herhangi bir şekilde sorun yaşamadığını mı yoksa becerilerinin yeterince iyi olmadığını mı düşünüyorsunuz?

Gitarı Yetişkinler Kadar İyi Çalan Çocuklar

Daha küçük yaşlarda gitar çalmaya başlayan çocukları düşünün… İçlerinde en az yetişkinler kadar iyi gitar çalan pek çok yetenekli isim vardır. Bu ne anlama geliyor peki? Tabi ki gitar çalmanın el büyüklüğü ile değil ne kadar çalıştığınız ve hangi seviyeye kadar azmettiğiniz ile ilgilidir.

Vücudumuz Uyum Sağlamak İçin Sürekli Kendini Geliştirir

Vücudumuzun iyi yaptığını söyleyebileceğimiz şey, yeni ortamlara uyum sağlamaktır. Bu, ilk insanların dik yürümeye başladığı zaman, zamanımızın başında harekete geçen bir süreçtir.

Bir gitarın boynunda birkaç perdeye ulaşmaktan çok daha büyük anatomik aksiliklerin üstesinden gelebiliriz. Muhtemelen henüz bilmeseniz bile elleriniz çok esnektir. Çeşitli egzersizler yaparak ne kadar aralık kazanabileceğinize şaşıracaksınız.

Günün sonunda, eğer gerçekten çalmanız gereken akorun ya da barenin tek bir çalma yolu olduğunu düşünüyorsanız, aynı tonları klavyede farklı bir pozisyonda da çalabileceğinizi unutmamanız gerektiğini hatırlamalısınız. İstediğiniz tonu her zaman ellerinizin anatomisine uygun hale getirebilirsiniz.