Gitarda Picking Teknikleri

Picking ya da flatpicking, geniş anlamda, bir gitarın başparmak ve işaret parmağı arasında tutulan bir seçim kullanılarak çalındığı birçok teknikten birini gösteren yaygın bir gitar çalma tekniğidir. Tabi ki bu tip terimler aslında biraz değiştirilebilir, ikincisi yani flatpicking en çok geleneksel bluegrass veya country müzik açısından kullanılır. Fakat hangi teknik terimle tabir edilirse edilsin gitarda hangi picking tekniği sizin için daha uygun sorusuna bir cevabınız varsa gitar çalma tekniğinizi bir adım daha ileri taşıyabilirsiniz.

Peki hangi picking tekniğinin sizin için daha uygun olacağına nasıl karar vereceksiniz? Bu kararı verebilmek için tabi ki ilk yapmanız gereken bu teknikleri tanımak ve nasıl kullanıldıklarını bilmektir. 

Bu nedenle biz de bugün gitarda hangi picking tekniğinin sizin için daha uygun olduğunu keşfetmeniz için bir yazı hazırladık

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Gitarda Picking Teknikleri

Alternatif Picking

Bu picking tekniği en yaygın çalma türüdür. Yukarı ve aşağı vuruşları, hızlı tempolu pasajların akıcı bir şekilde çalınmasını sağlar. Çoğu ölçek çalışması ve solo bu yöntemle gerçekleştirilir.

Rock, caz, bluegrass, country, R&B, heavy metal ve thrash dahil olmak üzere hemen hemen her müzik tarzında alternatif picking bulabilirsiniz.

Tabi ki bir diğer yandan bu picking tekniği basçılar tarafından da sıklıkla kullanılır.

Crosspicking   

Bluegrass gitar ve mandolin çalanlar genellikle bu yuvarlanan senkop stilini kullanırlar. Banjo rulolarını çalmak için kullanılan yönteme benzer şekilde üç dizede çalışır.

Üç perde genellikle, her dize için bir tane olmak üzere üç bitişik dizede çalınır ve seçim yönü istenen vurguya veya melodiye bağlı olarak değişir.

Downpicking

The Ramones downpicking olmadan asla var olamazlardı. Oldukça açıklayıcıdır. Seçim öncelikle aşağı vuruşlar için kullanılır, bu da agresif, sıkı ve ağır bir sesle sonuçlanır.

Downpicking genellikle alternatif picking kadar hızlı değildir ve toplama elinizde ve bileğinizde çok zorlayıcı olabilir. Ancak, öğrenmesi kolay ve dalgalı staccato parçaları için harika bir seçimdir. 

Hybrid Picking

Bu, ünlü olarak “chicken picking” olarak bilinen stildir. Düz vuruş ve parmak stilinin ustaca bir birleşimidir. Geleneksel şekilde tutulan bir picking kullanırken, aynı zamanda toplama elinin kalan parmaklarıyla notaları patlatır. İyi yapıldığında, duyduğunuz sesin birden fazla gitarist tarafından çalındığına yemin edersiniz. Bu tarz bluegrass, country ve bazı caz türlerinde bir elyaftır. 

Sweep Picking

Stratocaster gitarı 1800’de falan olsaydı, Niccolo Paganini her parçada kesinlikle Sweep Picking kullanırdı. Bu gelişmiş teknik, ışık hızında notaların ardı ardına çalınmasını sağlar ve neredeyse yalnızca büyük arpejleri hızlı ve akıcı bir şekilde çalmak için kullanılır.

Notalar, seçimin süpürme hareketi ile duyulur. Biraz tıngırdatma gibi, sadece her nota bir akor olarak birlikte değil, ayrı ayrı ifade edilir. Ustalaşması zor, ama bir kere alışınca göz kamaştırıcı derecede etkileyici oluyor. Tıpkı Yngwie Malmsteen’in gitar geçişleri gibi.