Gitarda Power Akor Nedir

Gitar çalmak, başlangıç seviyesinde temel parmak egzersizleri ve nota, müzik okumalarıyla başlarken daha ilerleyen seviyelerde, zorlukları kendilerine göre değişen pek çok tekniği de içinde barından sonsuz bir deniz gibidir. Temel anlamda gitar çalmayı öğrendikten sonra bu sonsuz deniz içerisinden öğrenmek, geliştirmek istediklerinizi seçer ve ona göre yolunuza, eğitiminize devam edersiniz. 

Bugünkü yazımızda da yine gitar hakkında çok merak edilen bir konuya değineceğiz. Power akorlar nelerdir ve nasıl çalınırlar? Hazır mısınız? O halde okumaya devam edin. 

Gitar kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Power Akor Nedir? 

“Power Akor” gitarda pek çok farklı şeyi sembolize edebilir: birkaç nota ile güçlü, doğrudan ve verimli bir ses elde edebilirsiniz.

Bu akorları herhangi bir gitarda ve istediğiniz herhangi  bir müzik tarzında çalabilirsiniz. Fakat bununla birlikte power akorlar oğu zaman metal veya rock müzikte bulundukları  bulundukları düşünülen akorlardır. Bu doğru olmakla birlikte akustik veya bir klasik gitarda power akorlardan güçlü bir ses almak da bir yandan elektronik gitarlara göre biraz daha zordur.

Power Akorlar 2 farklı notadan oluşur, ancak gitaristler çoğu zaman 3 dizede çalarlar. Kök notayı, beşinci notayı ve kök notanın bir oktav üstünde yine aynı kök notayı… Kök not, güç akorunun adını verir. Bir power akoru oluşturmak için kök nota, beşinci ve kök nota bir oktav daha yüksek çalmanız gerekir. 

Fakat özellikle başlangıç seviyesinde karıştırılmalarına rağmen power akorlar major ya da minör akorlar değillerdir. Çünkü major ya da minör bir akoru oluşturması gereken üçüncü ses power akorlarda yoktur. Bunun yerine kök notanın bir üst oktavdan çalımı vardır ki bu da zaten sese güç veren özelliktir. 

Power Akorlar Nasıl Çalınır?  

Gitarda yukarıda bahsettiğimiz power akorları çalmak için belki de en önemli nokta bileklerimizdir. Bileğin konumu gerçekten önemlidir. Parmaklarınıza da uyguladığınız basınç. Bu akorları çalmak başlangıç seviyesinde özellikle parmaklarınızı biraz acıtabilir. Özellikle de dizelerinize çok fazla basarsanız ve bileğinizi yanlış yerleştirirseniz. Sol elin iyi bir pozisyonu esastır.

Sağ elde ise sadece işaret parmağınızın ucuna basın, işaret parmağınızla gitarınızın 5 veya 6 teline basmanız gerekli değildir. Diyagramlarda bir X ile işaretlenmiş dizeler çalınmaz, bu nedenle parmağınıza basmanıza gerek yoktur. Gücünüzü ve dayanıklılığınızı koruyun.

Eğer bastığınız power akor istediğiniz, ya da çalıştığınız şarkıdaki tona uymuyorsa bunun en temel sebebi, sol elinizle boynunuza yeterince basmadığınız ve 3 telinizi çalmadığınız olabilir.

Bu akorları öğrenmek için motive kalmanın en iyi yolu, bu akorları kullanan iyi bilinen şarkıları çalmaktır. Bu size ne elde etmek istediğinize dair net bir hedef ve vizyon verecektir. Ve her şeyden önce, bu akorların nasıl ses çıkarması gerektiğine dair bir fikriniz olacaktır.