Gitarda Tutuş Pozisyonları

Gitar çalmaya karar verdiğinizde yapmanız gereken ilk şey iyi bir gitar kursu bulmak, parmak egzersizleri yapmak, notaları, müziğin dilini öğrenmek ve sevdiğiniz şarkıları çalmaktır. Peki bütün hikaye bunlardan ibaret midir? Sizce de başlangıç seviyesinde gitar çalarken tutma pozisyonları en az yukarıda saydıklarımız kadar önemli değil midir? Tabi ki evet, çünkü gitarı çalabilmek için en önemli şeylerden biri de gitarı doğru şekilde tutmaktır. 

Eğer siz de gitar çalarken hangi pozisyonda tutmanız gerektiğini merak ediyorsanız ya da alıştığınız pozisyon dışında farklı pozisyonları da öğrenerek performansınızı arttırmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre. 

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Gitarı Doğru Tutmak Neden Önemlidir

Bir gitarın nasıl tutulacağını bilmek, nasıl çalınacağını öğrenmenin önemli bir parçasıdır. Enstrümanı dengelemeniz ve sol ve sağ ellerinizin çalma sırasında serbestçe hareket etmesine izin vermeniz gerekir.

Örneğin klasik gitar, folk gitar veya flamenko müziği çalıp çalmadığınıza bağlı olarak gitar çalarken farklı pozisyonlar alabilirsiniz.

Genel olarak, başlangıç seviyesinde gitaristler otururken nasıl çalınacağını öğrenirler. Gitar çalma konusunda biraz ilerledikten sonra, örneğin sahnede çalmak için ayakta dururken kendilerini rahat hissedecekler.

Gitarı Klasik Pozisyonda Tutmak   

Gitarı otururken çalmak bacaklarınız yorulmadan tablatura veya notalar okumanızı sağlar. İdeal olarak, dirsekleriniz açıkken düz oturmak istersiniz. Bazı gitaristler sol ayağını küçük bir tabureye veya ayak dayanağına koyarlar.

Gitar, sol uyluğunuza yaslanırken iki bacağınız arasında karnınıza yaslanacaktır. Sol bileğiniz boynunuzun altında kıvrılmış olacak. Bu pozisyonun, gitarın omzunuza doğru yukarı doğru eğildiği için tellere erişmeyi çok daha kolay hale getirdiği söylenir. Bu pozisyon klasik gitaristler arasında çok yaygındır, çünkü sol elin yerleştirilmesini kolaylaştırır.

Öte yandan, elektro gitar oyuncuları arasında çok daha az yaygındır. Klasik pozisyon genellikle klasik, flamenko, akustik veya elektro-akustik gitar çalanlar içindir.

Gitarı Rahat Pozisyonda Tutmak

“Rahat” pozisyon en yaygın gitar çalma pozisyonudur ve gitar çalmayı öğrenmeye başlamak çok daha kolaydır.

Gitarı rahat bir pozisyonda çalmak, örneğin sağ ayağınızı bir ayak dayanağı üzerinde kaldırmanız gerektiği anlamına gelir. Sol ayağınızı her zaman sağ ayağınızın altına katlayabilirsiniz, ancak bu kas gerginliğine neden olabilir.

İki pozisyon arasındaki temel fark, gitarın boynunun gitariste göre yönlendirilmesidir. Rahat bir pozisyonda, gitar o kadar kararlı olmayacak, ancak hareket ettirmek için daha fazla özgürlüğe sahip olacaksınız.