Gitarda Verimli Pratik Yapmak

Gitar çalmaya başladığınızda en önemli şeylerden biri, ders aldığınızın kurumun dışında kalan süreçleri nasıl geçirdiğinizdir. Yani evde ya da tek başınıza pratik yaparken nelere dikkat ettiğinizdir. Bu nedenle gitar çalışırken verimli bir pratik geçirmek için 4 ipucu dediğimizde bu aslında sizin kendi başınıza çalışma yaptığınız süreci kapsamaktadır.

Peki gitar çalışırken daha verimli bir süreç geçirmenizi sağlayacak 4 ipucu nedir merak ediyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise yazımızı okumaya devam edin. Çünkü bu yazımızda sizlerin daha hızlı ilerlemesi için rahatlıkla kullanabileceğiniz 4 ipucundan da bahsedeceğiz. 

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Doğru Zamanda Çalışmak 

Gitar çalmayı öğrenmek için pratik yaparken ya da gitar eğitmeninizin size verdiği etütleri tekrarlarken belki de en önemli nokta doğru zamanda çalışmaktır. 

Bazı insanlar sabahları, bazıları geceleri en üretken hissederler. Günün hangi saatinde çok şey yapabileceğinizi öğrenin ve o zaman müziğinizi uygulamaya çalışın. Daha akıllı çalış, daha fazla değil!

Gitarınızı Sürekli Göz Önünde Bulundurmak  

Gitar çalışmanın en önemli noktalarından biri hiç kuşkusuz motivasyondur. Eğer motivasyonunuz varsa çalışmak için en doğru zamanda bile olsanız gitarınızı elinize alıp çalışmak istemeyebilirsiniz. 

Bu nedenle motivasyonunuzu arttırmak için enstrümanınızın sürekli gözünüzün önünde, ulaşılabilir,  her istediğinizde alıp ufak ufak çalışabileceğiniz bir yerde olması son derece önemlidir. Gitarınızı hard case içinde değil de odanızın ya da evinizin en göze batan yerlerinden birinde tutmalısınız.  

Eğlenmeyi Unutmayın 

Gitar çalmak için ilk karar verdiğiniz ve gidip bir gitar kursuna yazıldığınız ilk anı düşünün. Amacınız tabi ki bundan keyif almak ve müziği hayatınızın bir parçası haline getirmekti.

Bu nedenle çalmaya başlama sebebinizi unutmayın. Belirli bir şarkı için pratik yapmak zor olsa da, müzik çalmak sizin için hala heyecan verici olmalıdır. Sadece istediğin seviyede çalmak için bu sıkıcı ve yorucu kısımları geçmeniz gerekir. Ve hatta onları da eğlenceli hale getirmek sizin elinizdedir. 

Hep Aynı Yerde Çalışmayın  

Özellikle gitar gibi bir enstrümanla çalışıyorsanız en büyük avantajlarınızdan biri de istediğiniz yerde çalışabilmektir. 

Bazen mekanı değiştirmek tüm atmosferi değiştirir ve günlerdir zorlandığınız bir etüt bir anda yapabildiğiniz bir hale gelebilir. Bu nedenle mekanı değiştirin ve hatta bazen evin dışında pratik yapın. Bırakın insanlar sizi biraz dinlesin.