Gitarda Vibrato ve Tremolo Efektlerinin Farkları

Gitar çalarken, özellikle de elektrogitarda bize destek olan pek çok pedal ve efekt vardır. Bu efektler çaldığımız şarkıya farklı soluklar katarken bir taraftan da dinlenme kalitesini son derece arttırır. Fakat gitar çalarken bu efektlerin hangilerini tercih edeceğimiz her zaman büyük bir soru işaretidir. 

Birbiriyle karışan iki gitar efekti varsa, bunlar kesinlikle vibrato ve tremolodur. Çoğunlukla, bu karışıklık, bu iki etkinin son derece benzer olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak, onları ayıran büyük bir fark var.

Biz de bugünkü yazımızda bu iki efekti birbirinden ayıran bu farkı anlatacağız. Hazırsanız başlayalım…

Gitar kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Vibrato Efekti Nedir?

Bir vibrato etkisini açıklamanın en temel yolu, gitarınızda sadece bir pedal şeklinde bir whammy pedalı hayal etmek olacaktır. Muhtemelen bildiğiniz gibi, whammy pedalı, köprüyü dizelere az ya da çok baskı yapmaya zorlayarak çalışır. Bu da dizelerin perdesini bir yönde veya diğerinde değiştirir. Pitch burada önemli bir işletim kelimesidir. Bir vibrato pedalı, sinyalinizin perdesini de değiştirerek bu whammy etkisini yaratır. Bu çalışma prensibinin çeşitli avantajları vardır. Yeni başlayanlar için, bir tremolo pedalı ile yaptığınız kadar etkinin temposunu ayarlama konusunda endişelenmenize gerek yok. İkincisi, efektin kendisi çok daha doğal geliyor, çünkü perde kayması birçok gitarist için yaygın bir uygulama.

Tremolo Efekti Nedir?

Tremolo pedallar vibratolara çok benzer bir etki elde eder, ancak aslında sinyalin hacmini modüle ederler, perdesini değil. Bu önemli bir farkdır. Sinyalin hacmini değiştirdiğinizde, gitarın tonu aynı perdede kalır, ancak seçtiğiniz dalga formuna bağlı olarak dalgalı bir efekt elde edersiniz. Çoğu insan için, tremolo vibratoya kıyasla oldukça yapay geliyor. Bu algı çoğunlukla doğrudur, bu iki etkiyi aynı sinyal zincirine koyduğunuzda ve her ikisini de arka arkaya test ettiğinizde ortaya çıkar.

Hangisini Seçeceğiniz Size Bağlı

Günün sonunda, bir vibrato ve tremolo arasındaki farkı anlamak, istediğiniz ton türünü oluşturmanın önemli bir yönüdür. Bu iki etki çok benzer, ama aynı zamanda çok farklı, insanların sık sık onları karıştırması şaşırtıcı değil. Umarım bu iki etkinin bu kısa açıklaması, onlar hakkında sahip olduğunuz yanlış anlamaları ortadan kaldırmıştır ve şimdi farkı tanıyıp tanıyamayacağınız konusunda endişelenmeden bir stüdyoya yürüyebilirsiniz.