Gitarın Akortunu Kontrol Etmeniz Gereken Zamanlar

Gitar çalarken parmak egzersizleri, notalar, harmoniler ve akorlar sizin için oldukça önemlidir. Fakat bütün bunları en profesyonel şekilde yapıyor bile olsanız eğer gitarınızın akortu bozuksa istediğiniz sesi elde edemez ve kaliteli bir şekilde çalamazsınız. 

Tabi ki henüz yeni başlayan gitaristler bile gitarlarını çalmaya başlamadan önce akort etmeleri gerektiğini bilirler ve bunun için telefon uygulamalarından taşınabilir akort cihazlarına kadar pek çok şey kullanırlar. 

Ancak öyle durumlar vardır ki gitarınızın akortunun kaçtığını fark etmezsiniz bile. Gitarın akortunu kontrol etmeniz gereken zamanlar arasında belki de bu zamanlar pek aklınıza gelmemiş bile olabilir. 

Bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için gitarın akortunu bozabilecek durumları gözden geçirerek bu durumlarda neden gitarınızın akortunu kontrol etmeniz gerektiğini anlatacağız. 

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Gitarınızı Düşürdüğünüz Ya Da Çarptığınız Zamanlar

Belki de sadece evde pratik yapmacağınız günlerden biridir. Gitarınızı dolaptan çıkardınız, oturdunuz ve tam olarak akortunu ayarladınız, sonra birkaç dakikalığına oturma odanızdaki bir standa yerleştirdiniz.

Ne yazık ki, kabadayı bir köpek, hava akımı veya yerçekimi yasaları müdahale etmeye karar verdi ve en sevdiğin enstrüman yere düştü. Bu çoğu gitar sahibinin korkulu rüyalarından biridir. Ancak gitarınızın başına bir şey gelmemiş, herhangi bir çatlama kırılma olmamış ya da teller kopmamışsa bile işlemi başa alıp gitarınızı tekrar akort etmeniz gereken bir durumdur bu. 

Gitarınızla Seyahate Çıktığınızda

Uzun bir otobüs ya da uçak yolculuğu her ne kadar case içinde saklanmış bile olsa gitarınızdaki akortu etkileyecek önemli bir faktördür. Bunun için gitarınızı bagaja koymanıza bile gerek yok, basınç değişimleri tek başına gitar tellerinizin esnemesine ya da gerilmesine neden olmak için yeterli bir faktördür. 

Nemdeki değişiklikler de ayarınızı gerçekten etkileyebilir. Ve sert bir değişim olmak zorunda bile değil. Enstrümanınızı bir yaz gününde arabanızda taşımak ve daha sonra klimalı bir mekana götürmek de hafif bir ayar kaybına neden olabilir.

Kapo İle Gitar Çaldığınızda

Bir capo’nun ayarınızı etkilemesinin iki yolu vardır. İlk olarak, boynunuza taktığınızda ipleri klavyeye doğru çeker. Ayrıca, taktığınızda veya çıkardığınızda dizeleri değiştirir. Bu hareketi en aza indirmek için, klavyeden aşağı kaydırırken capo’yu dizelerden uzak tutmaya çalışın. 

Elbette, capo’yu çıkardıktan sonra yeniden ayarlamak zorunda kalacaksınız ama bunu zaten biliyorsunuz.

Düzenli Olarak Gitar Çalmadığınızda

Bir düşünün, gitarlardaki ve baslardaki ayar mandalları mekaniktir ve tellerdeki gerginlik zamanla çok hafif de olsa dönmelerine neden olabilir. Gitarı elinize aldığınız süreler arasında ne kadar uzun zaman varsa, enstrümana döndükten sonra akortu bozulmuş bir halde onu bulmanız da o kadar olasıdır.

Günün sonunda, genel bir kural olarak, gitarınızı her çaldığınızda ayarlamanız gerekir. Kulağınız ne kadar eğitimli olursa olsun, bir tuner sesinize çok yardımcı olacaktır.