Gitarınızın Akortunu Bir Rockstar Haline Getirmek

Bir gitarın tonu, uzun yıllardır belirli kalıplar halinde akortlanarak ortaya çıkmaktadır. Bu klasik akort yani tonlama yönteminde kullanılan parametre EADGBE sırasındadır. 

Ancak modern müziğe baktığımızda, özellikle müzikte yenilik arayan bazı sanatçılar bu klasik tonlamanın dışına çıkmıştır. Ve bu değişim tabi ki beraberinde farklı sesleri, farklı geçişleri ve yenilikçi bir müzik anlayışını da getirmiştir. 

Biz de bu bilgiden yola çıkarak sizlere bugün gitarınızın tonunu bir Rockstar haline getirmek için kullanabileceğiniz bazı akort sistemlerinden bahsedeceğiz. Eğer siz de klasik olanı seviyor, öğreniyor ama bir taraftan da farklılık yaratmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Kim bilir belki bu akortlardan biriyle siz de bir gün tüm dünyada ses getirecek bir şarkının altına imzanızı atabilirsiniz.

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Drop D (DADGBE)

Drop D, en sık kullanılan alternatif akort ayarı ve çalışmak için en kolay olanlardan biridir. Standart ayarlamadan tek fark, düşük E dizesinin D’ye ayarlanmış olmasıdır.

Bu akort sistemi ile başarılı işlere imza atmış örnekler arasında Beatles’ın “Dear Prudence”, Led Zeppelin’in “Moby Dick”, Nirvana’nın “All Apologies”, The Foo Fighters’ın “Everlong” ve Soundgarden’ın “Black Hole Sun” şarkıları vardır.  

Open D (DADF#AD)

Drop D kadar yaygın olmasa da Open D kalıbı da sık kullanılan bir gitar akort kalıbıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, temel olarak açık bir D majör akoru olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu akort sistemini duyabileceğimiz örnekler arasında ise Black Crowes’ın “She Talks to Angels” şarkısı ve Bob Dylan’ın Blood on the Tracks albümündeki çoğu şarkı vardır. 

Open G (DGDGBD)

Bu ayarlama sistemi, the Stones’un “Honky Tonk Woman”, “Brown Sugar”, “Can’t you Hear Me Knockin’,” “All Down the Line”, “Tumbling Dice” ve “Start Me up” şarkılarında duyulan Keith Richards ayarını yeniden adlandırılmış halidir. 

Tabi ki “In My Time of Dying,” “That’s the Way,” “Dancing Days,” “Bron-y-aur Stomp” ve “Black Country Woman” şarkılarında Led Zeppelin’in de bu akort sistemini kullandığını duyabilirsiniz. 

D Modal (DADGAD)

Eğer gitardan gür bir ses almak istiyor, kendinizi hard rock gibi bir türe ait hissediyorsanız alternatif olarak kullanmanız gereken akort kesinlikle D Modal akort sistemidir. 

Eğer karşınıza nasıl bir sonuç çıkacağını merak ediyorsanız Led Zeppelin’in “Kashmir” ve “Black Mountain Side” şarkılarındaki destansı havaya bakmanız sizin için yeterince ikna edici olacaktır.