Klasik Gitar Ve Akustik Gitar Arasındaki Farklar

Gitar çalmaya yeni başlayan birçok kişi, “akustik” ve “klasik” terimlerinin birbirine çok yakın iki gitar olduğunu düşünmektedir. Aslında tamamen farklı iki gitar türüne atıfta bulunduklarını düşünmeden birbirleriyle değiştirilebilir olduğuna inanmaktadır. Oysa her ikisi de gitar ailesinde olmasına rağmen, iki gitar arasında tasarımda birçok farklılık vardır. 

Bu nedenle özellikle başlangıç seviyesindeki gitar öğrencileri için Klasik Gitar ve Akustik Gitar arasındaki farkları konu alan bir yazı hazırladık. Siz de eğer gitar ailesinin bu iki türü arasındaki farkları merak ediyorsanız  yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. 

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Gitar Şekilleri   

Bu listedeki bazı farklılıkları fark etmek için gitarı gerçekten almanız gerekse de, iki tür gitarın vücut şeklindeki fark görsel olarak fark edilebilir.

Klasik gitarlar akustik gitarlardan biraz daha küçüktür ve gitarın yüzeyinde gerçek biçiminde birkaç küçük fark vardır. Vücut şeklini karşılaştırmak her zaman ikisini ayırt etmenin en kolay yolu olmasa da, konstrüksiyonda fark edilmesi kolay bir ipucu bulunmaktadır. Akustik gitarlar genellikle bir çizik plakasına sahiptir ve klasik gitarlarda bu plaka yoktur. Yani, eğer her şey başarısız olursa, bir çizik plakası arayın. Çoğu durumda akustik gitarlarda mevcut olacak ve klasik gitarlarda bulunmayacaktır.

Klavye söz konusu olduğunda, akustik gitarın klavyesi belirgin şekilde daha dardır ve klasik gitarların klavyesinde tahta boyunca perde işaretleri veya noktalar yoktur. 

Gitar Telleri

Diğer bir ayırt edici faktör, iki gitarın ihtiyaç duyduğu tel türüdür. Çoğu durumda, klasik gitarlar, genellikle akustik gitarlar için ayrılan çelik tellerden farklı görünen, hissedileen ve ses çıkaran naylon teller kullanır. Daha kalındırlar ve daha yumuşak, yuvarlak bir ses çıkarırlar. Bazı yeni gitaristler akustik gitarlarda naylon dizeleri kullanmaya çalışsalar da, naylon tellerin zayıf gerginliği ince, zayıf bir ses üretecektir.

Benzer şekilde, klasik bir gitara metal teller koyarsanız, gerginliğin köprüyü yukarı çekmesi, boynu eğmesi ve zamanla kalıcı hasara neden olması muhtemeldir. Hasarı önlemek ve gitarın amaçlanan sesini korumak için gitarınız için önerilen tellere sadık kalın.

Kafes Çubuğu 

Kafes çubuğu veya çelik tellerin gitarın boynuna yerleştirdiği büyük miktarda basınca karşı koymak için tasarlanmış bir çubuk, klasik gitarlarda yoktur, ancak akustik gitarlarda bulunur. Akustik gitarlar çelik teller kullandığından ve klasik gitarlar kullanmadığından, klasik bir gitarın bir kafes çubukla üretilmesi için hiçbir neden yoktur. Tipik olarak, kafes çubuğu görsel olarak tespit edilebilir – sadece gitarı alın, boynu size doğru uzunlamasına tutun ve plastik plakanın altında, mesnetteki üst somunun yanında bulunan bir cıvatayı veya deliği tespit edebilmelisiniz. Nadir durumlarda, sadece klavyeyi çıkardıktan sonra kafes çubuğunu bulabileceksiniz. Çocuğunuz akustik gitar çalmaya karar verirse, gitarın bakımının önemli bir kısmı kafes çubuğunun nasıl ayarlanacağını bilmektir.

Hangi Gitar Benim İçin Daha İyi?

Sıkı bir bütçeniz varsa, akustik gitar daha iyi bir seçim olabilirken, latin veya halk müziği öğrenmeyi tercih eden bir iseniz klasik bir gitar seçmek daha mantıklıdır.

Şimdiye kadar, muhtemelen “en iyi” seçim olmadığını fark etmişsinizdir. Seçeneklerinizi tartmalı ve hangi gitarın çalmak ve öğrenmek için size ilham vereceği hakkında düşünmelisiniz. Çünkü, sonuçta, gerçekten önemli olan budur.