Mandolin Ve Gitar Arasındaki Farklar Nedir?

Bir country müzik grubunun canlı performans gösterdiğini gördüyseniz, birisinin küçük bir gitar gibi görünen bir şey çaldığını fark etmiş olabilirsiniz. Bu alet aslında bir mandolindir. Mandolin, ud ailesinden bir müzik aletidir. Genellikle, uyum içinde ayarlanmış toplam sekiz dize için dört kat metal dizeye sahiptir. Birçok mandolin stili olsa da, sadece üçü yaygındır: yuvarlak sırtlı mandolin, oyulmuş üst mandolin ve düz sırtlı mandolin.

Bugünkü yazımızda sizler için telli ailesinin bu kendine has enstrümanını biraz daha yakından tanıtmak istedik. Hazır mısınız? O halde okumaya devam edin…

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Mandolin Çeşitleri   

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, genel olarak yaygın kullanımda üç farklı tür mandolin bulunmaktadır. Yuvarlak sırt derin bir tabana sahipken, oyulmuş üst kısım çok daha sığ, kemerli bir sırt ve tepeye sahiptir.

Düz sırtlı mandolin, akustik bir gitara benzer şekilde inşa edilmiştir. Her mandolin türü benzersiz bir sese sahiptir ve her biri belirli bir müzik türü ile ilişkilidir.

Oymalı mandolinler çoğunlukla folk ve bluegrass müziğinde bulunurken, düz sırtlı enstrümanlar İngiliz, İrlanda ve Brezilya halk müziğinde kullanılır. Yuvarlak sırtlı mandolinler öncelikle Avrupa klasik müziğinde duyulabilir. Gördüğünüz gibi, mandolin farklı türler ve kültürler çeşitli boyunca kabul edilmiştir. Bunun nedeni aslında çok eski bir enstrüman olmasıdır.

Mandolinin, Gitar Ve Ukulele İle Farkları

Mandolinin görünümü nedeniyle, genellikle gitar veya ukulele ile karşılaştırılır. Bu enstrümanlar arasında birçok benzerlik olsa da, birçok önemli farklılık da vardır.

Ukulele ile karşılaştırıldığında, temel farklılıklar dizelerin sayısı, enstrümanların gövdelerinin şekli, türleri, her enstrümanın ürettiği sesler, her birinin ilişkili olduğu türler ve tarihtir. Mandolinler sekiz dizeye sahipken, ukulele genellikle sadece dört dizeye sahiptir. Mandolinler genellikle bir pena ile çalınırken, ukulele en sık parmaklar aracılığıyla ve ritim olarak çalınır. 

Mandolinin yaygın olarak karşılaştırıldığı bir başka enstrüman akustik gitardır. Popülerlikleri ve çeşitliliği nedeniyle, gitarlar herhangi bir sayıda farklı şekil, boyut, malzeme vb.olabilir. Mandolin ve gitar arasındaki ana fark, mandolinin çok daha küçük boyutunun yanı sıra, her enstrümanın ürettiği sestir. Mandolinler gitarlardan çok daha kısa olduğundan, mandolin üzerindeki teller daha yüksek perdeli notalar alır. Dizeleri mandolinler dört çifti bir gitar altı dizeleri farklı bir not ayarlı ise farklı bir nota için ayarlanmış olur. Mandolin üzerindeki çift teller, notaların daha uzun süre çalmasına neden olur, çünkü birlikte titreşirler. Mandolinler, düşükten yükseğe keman gibi ayarlanır: GDAE. Öte yandan gitarlar genellikle EADGBE şeklinde akortlanırlar.

Bu nedenle, zaten gitar çalanlar, mandolin çalmaya alışmanın ilk başta biraz garip olabileceğini düşünüyorlar. Bununla birlikte, farklılıkları aştıklarında, çoğu zaman mandolin çalmayı çok eğlenceli bulduklarını bildirirler.

İster yeni bir enstrümana dalmak isteyen bir gitarist olun, ister daha önce hiç çalmayı öğrenmemiş bir acemi olun, mandolin mükemmel bir seçimdir. Eşsiz bir ses ve zengin bir geçmişi ile, mandolin çalmayı öğrenmek pişman olmayacaksınız.