Müzikte Chorus Nasıl Kullanılır?

Gitar Kursu İzmir ailesi olarak bugün sizler için Müzikte Chorus Nasıl Kullanılır?  konusunu ele alacağız.. Pop, rock, R & B, country, hip hop, reggae ve diğer sayısız türdeki en başarılı şarkılar ortak bir özelliği paylaşma eğilimindedir. Kendini dinleyicinin bilincine kilitleyen ve bırakmayan akılda kalıcı, karşı konulmaz müzik. Bir aşk şarkısı mı yoksa sert bir marş mı yazdığınız önemli değildir. Bir şarkının herhangi bir bölümü, giriş, verse, koro öncesi, koro, köprü veya outro olsun, akılda kalıcı kancalara sahip olabilir. Bununla birlikte, çoğu söz yazarı en iyi müzikal ifadelerini bir şarkının belirli bir kısmı için saklar… Chorus. Peki müzikte chorus nasıl kullanılır? 

Bugünkü yazımızda biz de bu sorunun cevabını arayarak müzikte chorus nasıl kullanılır diye merak eden okuyucularımız için bir içerik hazırladık. Eğer siz de müzikal bilginizi geliştirmek ya da yaptığınız müziği daha akılda kalıcı hale getirmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Müzikte Chorus Nedir?   

Türkçe karşılığı olarak koro anlamına gelen chorus terimi müzikal anlatım içerisinde, şarkının birincil müzikal ve lirik motiflerini içeren tekrarlanan bir bölümdür.

Bu bölüm müziğin genellikle en vurucu noktaları olmasının yanı sıra ortak şarkı yapılarında, genellikle en az iki kez tekrarlanır.

Chorus Ve Nakarat Arasındaki Fark Nedir? 

Müzikte “chorus” yani türkçe karşılığı ile koro ve “nakarat” terimleri arasında fark yoktur. Her ikisi de tipik olarak merkezi müzikal ve lirik motiflerini içeren bir şarkının tekrarlanan bir bölümünü ifade eder.

Bu nedenle, söz yazarları ve grup yönetmenleri terimleri birbirinin yerine kullanacaklar, ancak “chorus” kelimesi müzisyenler arasındaki tartışmalarda, daha teknik bir terim olduğu için kullanım olarak da daha yaygın olma eğilimindedir.

Müzikte Chorus Nasıl Kullanılır?

Pop şarkıları ve rock şarkıları, şarkı yapısı içinde çeşitli noktalarda korolara sahiptir. Belki de bunu anlatmanın en iyi yolu durumu birkaç örnekle açıklamaktır. 

Örneğin, şarkının formatının AABA olduğu, özellikle yirminci yüzyılın başındaki pop şarkılarında A bölüm chorus olarak kabul edilir ve birkaç defa tekrarlanır. Bir diğer örnekte ise, birçok şarkı örneğinde olduğu gibi, A bölümünün bir verse temsil ettiği ve B bölümünün chorus’u temsil ettiği bir ABAB formu kullanır. 

Bazı şarkı yazarları chorus’u şarkının sonuna saklamayı sever. Şarkıya zaten aşina bir dinleyiciyseniz, bu bölümün geleceğini biliyorsunuzdur. Beklemek acı verici olabilir, ama kazanç çok güzeldir. Paul McCartney, “Hey Jude” şarkısında kanıtlandığı gibi, bu tekniğin tanınmış bir uygulayıcısıdır.