Power Akorlar İle İlgili Bilmeniz Gereken 5 Önemli Detay

Gitarda çalabileceğiniz en havalı şeylerden biri power akorlarıdır. Ayrıca, herhangi bir gitar akorunun en az parmak gücüne ihtiyaç duyduğu akorlar olduğu için en kolaylarından biridir de. Bu iki nota hazineleri aslında o kadar basittir ki bazen “dolandırıcı” akorları olarak adlandırılırlar.

Power akorları tüm müzik türlerinde kullanılır ve rock’ta önemli bir unsurdur. Distortion ile bir elektro gitarda çalındığında, derinlik ve ton rengi eklerler. Ağır, uğursuz sesleri bir şarkının ruh halini ayarlamaya yardımcı olur.

Peki hem çalması bu kadar keyifli hem de öğrenmesi bu kadar kolay olan Power akorlar hakkında bilmemiz gereken en önemli şeyler nelerdir? İşte bu yazımızda sizler için bu önemli beş maddeyi sıraladık. 

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Power Akorları Ne Zaman Ortaya Çıktı

Power akorları ilk olarak 1950’lerde elektrik blues gitaristleri Willie Johnson ve Pat Hare tarafından kayıtlarda kullanıldı. Link Wray onları 1958’de “Rumble” da kullandı.” Ama Pete Townshend, ünlü yel değirmeni tıngırdatmasıyla, genellikle power akorlarını ana akım müzik içerisine alan ilk kişi olarak anılmaya başlandı.

Akor ve Power Akor Arasındaki Fark Nedir?  

Bir akor, aynı anda çalınan üç veya daha fazla notanın birleşimidir. Triadlar olarak bilinen akorlar, en azından bir kök, üçüncü ve beşinci nota içerir. Öte yandan, power akorları dyadlardır. Ek bir oktav nota da içerebilmelerine rağmen, sadece bir kök ve beşinci notadan oluşurlar.

Aynı zamanda bir power akoru, bir akorun majör veya minör olup olmadığını belirleyen üçüncü bir not içermediğinden, ikisi de değildir. Power akorlar tamamen belirsizdir. Majör veya minör bir akorun gerektiği herhangi bir durumda kullanılabilirler.

Power Akorlar Nasıl Adlandırılır

Power akorları genellikle “beşinci” veya” 5 ” akor olarak adlandırılır. G5 olarak yazılmış bir akor görürseniz, bu bir g power akorudur. G5 akorunun kökü altıncı dizede çalınır, üçüncü perde “g“dir. Akoru iki perdeden beşinci perdeye, altıncı dizeye taşırsanız, bu bir “A“ power  akoru veya A5’tir. Çünkü altıncı dizenin beşinci perdesindeki kök nota” a” dır. 

Power Akorlara Nasıl Çalışabilirim?

Power akorlara çalışmak, notaları ya da majör ve minör akorları çalışmaktan biraz daha kolaydır. Örneğin, altıncı dizede bir power akorunu köklendirmeyi deneyin ve ardından bu akoru beşinci dizede köklendirerek aşağı doğru hareket ettirin. Parmaklarınızı her zaman dizelerle temas halinde tutarak, altıncı dizeden beşinci dizeye, klavyeden yukarı ve aşağı doğru ileri geri değiştirin. Akor şekli aynı kaldığından, parmakları kaldırmaya gerek yoktur.

Yalnızca Power Akorlar Yeterli Değildir

Genellikle gitar öğrenirken, şarkı çalmaya başladıktan sonra bildiğimiz bilginin bizim için yeterli olduğunu düşünürüz. Bu klasik yönelimin aksine sadece bir C power akoru çalabildiğiniz, bir C akoru çalabileceğiniz anlamına gelmez. Bunlar tamamen iki farklı akordur. Power akorlarına hakim olmak, gerçek akorları çalmayı öğrenmenize gerek olmadığı anlamına gelmez. Bu akorları bir motivasyon ve farklı bir teknik olarak düşünmek her zaman sizin yararınıza olacaktır.