Solak Biri Olarak Gitar Çalmayı Öğrenmek

Dünyadaki her şey gibi, gitar da genellikle sağ elini kullanan insanlar tarafından çalınmakta hatta gitaristlerin sadece yüzde 10’u solak olarak gitar çalıyor. Ama bu, Solak gitar çalmayı öğrenememenin bir nedeni değil. Bu, Jimi Hendrix veya Paul McCartney gibi efsanevi Solak gitaristlerin zanaatlarına hakim olmalarını ve gelecekteki müzisyenler için çıtayı ayarlamalarını asla engellemedi.

Solakların enstrümanlarını alırken karşılaştıkları benzersiz endişelere odaklanarak sizler için bir yazı hazırlamak istedik. Bu yazıda, yeni başlayanlar için solak biri olarak gitar çalmayı öğrenmenin yanı sıra solak müzisyenler için birkaç ipucu ve püf noktası ile ilgili bazı noktalara değinmeye çalışacağız. 

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Solak Bir Gitarist Olmanın Zorlukları   

Bir solak olarak gitar çalmayı öğrenmek her zaman zorlayıcı bir süreçtir. Bunun en önemli iki sebebinden bir tanesi genel olarak almak istediğiniz gitarların çoğunun sağlak kişilere göre tellenmiş olmasıdır. Yani bir solak olarak gitarı elinize aldığınızda ince mi notası, en ince tel tam ters çekilde en üstte durur. 

Bir diğer yandan gitar çalarken en büyük yardımcılarınızdan biri olan gitar tablaturası da geleneksel olarak sağlak gitaristler için yapılmaktadır.

Ancak unutmamanız gereken bir şey daha vardır. Gitarı alıp çalmaya başlamak için ilham arayan hepimiz için Jimi Hendrix, Nirvana’dan Kurt Cobain, Black Sabbath’tan Tony Iommi, blues efsanesi Albert King, Rancid’den Tim Armstrong, folk ve blues öncüsü Elizabeth Cotten, Beatles’tan Paul McCartney ve surf rock yenilikçisi Dick Dale gibi gitaristler, solak bir gitarist olarak müzik piyasasında milatlara imza atmışlardır. 

Bir Solak Olarak Gitar Öğrenmek

Gitar çalmayı öğrenmenin bir kısmı jargonu öğrenmek, akor çizelgeleri ve tablatura gibi çeşitli araçlar kullanmaktır. Bu araçlar, gitaristlere bir müzik parçası çalarken parmaklarını klavyeye nereye yerleştirecekleri konusunda diyagramlar ve “steno” sağlar.

Solak bir gitar çalmanın en büyük faydalarından biri, çevrimiçi göreceğiniz tüm akorların ve sekmelerin doğru yol olacağıdır. Bir solak gitarist olarak, parmaklarınızı doğru perdelere yerleştirmek için akor çizelgelerini ve sekmeleri zihinsel olarak tersine çevirmeniz gerekir. 

Kısacası, solak bir gitar, aynı şartlarda ilerlemenize ve müzikal yolculuğunuzu çok daha kolay hale getirmenize yardımcı olarak, sağ elini kullanan meslektaşlarınızla aynı ipuçlarına ve püf noktalarına erişmenizi sağlar.

Solak Bir Gitarist Olarak Gitarı Tutmak

Solak bir gitarist olarak gitarı tutmak için de, tıpkı parmak pozisyonları ve akorları okurken yaptığınız gibi sağlak bir gitaristin tam tersi bir yol izlemeniz gerekir. 

Öncelikle gitarınızın boynuna sağ elinizle rahat ama çok sıkı olmayan bir tutuş yapın. Bileklerinizi gevşek, esnek ve gerginlikten uzak tutmak, parmaklarınızın klavyede yukarı ve aşağı daha kolay gezinmesini sağlayabilir. Baş parmağınızı gitarının boynunun arkasında tut.

Sol elle gitar çalmayı öğrenirken, sağ elinizi klavyedeki notaları basmak için kullanacaksınız. Parmağınızı perdenin hemen arkasına yerleştirmek size en temiz tonu verecektir. Parmağınızı doğrudan perdenin üzerine veya önüne koymaktan kaçının, aksi takdirde hoş olmayan veya uğultulu bir ses çıkarabilir ve notanın gerçek rezonansını alamazsınız.