Tarihin En İyi 10 Bas Gitaristi

Bir müzik grubunu düşündüğümüzde aklımıza genellikle en son bas gitaristler gelir. Yaratıcı sololarıyla elektro gitaristler, farklı renklerdeki sesleriyle vokaller ve ataklarıyla davulcular hep daha ünlüymüş gibi gelir. Fakat müzikle az çok uğraşan herkes bir grubun omurgasını oluşturan en önemli etmenlerden birinin bas gitaristler olduğunu bilir. 

Bu nedenle bugünkü yazımızda, bize göre tarihe adını yazdırmış en ünlü 10 bas gitariste bir saygı duruşunda bulunmak istedik. Müziğin değerini bilen ve bas gitarla efsaneler yaratan müzisyenleri merak eden herkes yazımızı okumaya devam etsin lütfen.

Amfinin sesini açın, işte bas yürüyüşleriyle, ritmi taşıdıkları farklı noktalarıyla ve imkansız gibi görünen sololarıyla tarihin en iyi 10 bas gitaristi. 

Bas Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Tarihin En İyi 10 Bas Gitaristi

John Paul Jones

John Paul Jones,  müzisyen, aranjör, yazar ve yapımcı olarak dünyanın en iyi müzisyenlerinden sayısız kişiyle çalıştı. Jeff Beck, Cat Stevens, Donovan ve benzeri isimlerin şarkılarında çalarken zaten en iyilerinden biri olarak kabul edildi. Ama hepimiz onu Led Zeppelin’in basçısı ve klavyecisi olarak tanıyor ve seviyoruz.

Jones destekleyici bir rol oynamaktan memnundu, ancak tüm zamanların en ünlü gruplarından birinin harika şarkılarının omurgasını oluşturan yalamaları, riffleri ve ritimleriydi. Katıldığı turların, albümlerin, TV şovlarının ve yardım etkinliklerinin sayısı çok fazla, ancak sanata olan bağlılığının bir kanıtı olarak duruyor.

Jaco Pastorius 

Jaco Pastorius, basçı çevreler arasında iyi bilinen bir isimdir. Sıradan bir müzik dinleyici kitlesi tarafından adı bilinmiyor olabilir ama Joni Mitchell, Herbie Hancock, Pat Metheny ve diğer pek çok sanatçıyla çaldığını duymuş olabilirsiniz. Caz, Big Band, Karayipler ve Latin tarzlarının ve Motown lezzetlerinin eşsiz füzyonuyla tanınıyor.

Müzisyenler, Pastorius’un dayanıklılığını ve ifade gücünü, özellikle perdesiz bas çalmak ve 16.notaları sürekli olarak çalmak söz konusu olduğunda, karşılanması gereken altın bir standart olarak görüyorlar.

Pastorius, yapay harmonikler ve hareketli çapa gibi teknikleri kullanarak “zahmetsiz ustalık” kavramının somutlaşmış haliydi.

Victor Wooten

Victor Wooten, karmaşık R & B düzenlemelerindeki ustalığı ve caz melodileriyle tanınıyor, birçoğu bas tekniğini Jaco Pastorius’un bıraktığı yerden aldığını, ancak çok daha fazla funk ile geliştirdiğini  söylüyor. 

Aynı zamanda Wooten, “Çifte vuruş” ve çok daha fazlası gibi yeni teknikler geliştirerek kendine ait bir tarza sahip.

Müziğe damgasını vurması performansın ötesine geçiyor. “Bas / Doğa” kamplarına ev sahipliği yapıyor, bir ders kitabı yazdı, on bir solo albüm çıkardı ve sanat formunu tanıtmak için diğer basçılarla ortaklıkları var.

Geddy Lee

Geddy Lee, bas, klavye çalan ve vokalist olarak sahne alan Rush grubunda bulduğunuz müzik dehasıdır. Tek kişilik bir ritim bölümü gibi davranarak üçünü de aynı anda ayak pedallarıyla çalan  Lee, bu inanılmaz yetenek sayesinde 7 Grammy adaylığı yaşadı ve 40 milyondan fazla rekor şekilde albüm sattı.

Bas çalma tarzı, telleri son derece sert bir şekilde rayladığı ve yüksek tizlere odaklandığı bir kurşun enstrüman olarak ele almayı içerir. 1988’de Fender, Geddy Lee Jazz Bass imza modelini piyasaya sürdü. Diğer müzik ödülleri arasında kendi ülkesi olan Kanada’dan hükümet unvanları bile var.

Stanley Clarke

Stanley Clarke’ı duymamış olabilirsin ama o büyük bir bas gitarist. Büyük ölçüde Return To Forever grubundaki Chick Corea ile birlikte toplamda 15 adaylık ile 5 Grammy kazandı. Tartışmasız ilk bas süperstarı, dünya çapında gişe rekorları kıran ve altın statüsüne ulaşan kayıtlara sahip.

Clarke’ın bas çalma tekniği, dizelere dik bir bas gibi yaklaşmak için son derece bükülmüş bir bilek içerir. Bu onun slap-n-pop sesinin vurmalı seslerine ulaşmasına yardımcı olur. İlk hedefi Philadelphia Orkestrası’na katılmaktı. Fakat bu hedefi gerçekleşmedi ve bize göre iyi ki de olmadı!

Les Claypool

Les Claypool’un müziğini fark ettiklerinden daha fazla insan duydu, çünkü pek çok TV şovu için beste yaptı. Mesela South Park tema şarkısını yazan deli adam Claypool’du. Aynı zamanda Primus grubunun kurucu, baş müzisyenidir ve burada vokallere de katkıda bulunur.

Larry Graham

Larry Graham sadece soul ve funk türlerinde öncü olmakla kalmıyor, aynı zamanda elektro bas gitarın slap tekniğinin mucidi olarak kabul ediliyor. Buna “çarpma ve koparma” diyor. “Bas sesine bu vurmalı ek, Bootsy Collins, Victor Wooten ve Stanley Clarke gibi diğer büyükler tarafından kullanıldı.

Hikaye, erken yaştayken bir grupta annesinin davulcuyu kovması ve Graham’ın oyununa “davul sesleri” eklemeyi öğrenmesi gerektiğidir. Bu Funk türünü sonsuza dek değiştirdi.

James Jamerson

İnversiyonlar, senkoplar, hayalet notalar ve kromatik koşular ekleyerek zamanın basit bas çalma stilini genişletti. Değişiklikleri o kadar iyi karşılandı ki, Motown sesinin ayrılmaz bir parçası oldu. Ayrıca, erken dönemlerde, elektrik bas gitarının nasıl çalınması gerektiğini sağlamlaştırmaya yardımcı oldu.

Bu nedenle Jamerson bas gitarın ilk üstatlarından biri olarak bu listenin olmazsa olmaz isimlerinden biri.

Flea

Flea, Red Hot Chili Peppers’ın kurucu üyesidir. Çalma stili, dizeleri tokatlayarak ve patlatarak vurgulanan hard rock, funk ve punk unsurlarını içerir. Yeteneği o kadar arzulandı ki, 1995’ten 1998’e kadar Alanis Morissette’in klasik Jagged Little Pill gibi diğer sanatçılarla birlikte 40’ın üzerinde kayıt yaptı.

2002’de Hyde Park’taki konserleri, şimdiye kadarki en yüksek hasılat yapan konser olarak tarihe geçti. Büyüme tutkusu hiç bitmedi ve 2008’de müzik teorisi, kompozisyon ve caz trompeti okumak için üniversiteye girdi. Tüm zamanların en iyi basçılarından biri olmak için gereken bu.

John Entwistle

John Entwistle, İngiliz rock grubu The WHO’nun basçısıydı. Resmi müzik eğitimi almış tek üyeydi ve bu onun becerisine yansıdı. Geddy Lee gibi, onu ayıran pentatonik kurşun çizgileri kullanarak yüksek hacimlerde tam tiz ile çaldı.

Oyun stili, parmak stili, dokunma, seçim kullanma ve bol miktarda harmonik dahil etme gibi yöntemleri içeriyordu.